لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۰۵

ابعاد بودجه سال آینده ایران


حجم کل بودجه سال ۹۰ حدود ۵۳۹ هزار میلیارد تومان است که از این رقم، نزدیک به ۱۷۷ هزار میلیارد تومان به بودجه عمومی دولت مربوط می شود.

در این لایحه حدود ۳۶۲ هزار میلیارد تومان بودجه برای شرکت های دولتی، بانک ها و موسسات انتقاعی وابسته به دولت در نظر گرفته شده است.

حجم بودجه عمرانی با رشد ۵۳ درصدی از حدود ۳۱ هزار میلیارد تومان در سال جاری به ۴۷ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان برای سال ۹۰ افزایش یافته است.

در همین حال به نوشته خبر آن لاین ارقام لایحه بودجه ۹۰ که همه را شگفت زده کرده است در مقایسه با تولید نا خالص ملی کشور نشان می دهد که میزان این بودجه در سال ۹۰ حدود ۱۱۸ هزار میلیارد تومان فراتر از کل تولید ناخالص پیش بینی شده برای سال ۹۰ است.

همین منبع خبری، با تاکید بر ابعاد نجومی سال ۹۰ از نگرای های جدی دولت نسبت به هزینه های اجرای طرح هدفمند سازی یارانه ها خبر می دهد.

خبر آن لاین در یادداشتی جداگانه با تاکید بر آخرین گزارش بانک مرکزی در زمینه عملکرد بودجه عمرانی که به انتهای بهمن ماه سال ۸۸ بر می گردد از تخصیص حدود ۶۸ درصد از بودجه مصوب این سال خبر داده و نوشته است، «افزایش قیمت حامل های انرژی به طور حتم افزایش شدید هزینه اجرا و طرح های عمرانی کشور را به همراه خواهد داشت.»

در همین حال لایحه بودجه سال آینده کل کشور با بیش از ۸ هزار میلیارد تومان کسری بسته شده است.

خبرگزاری مهر، ضمن انتشار این خبر اعلام کرد اگر چه کسری تراز عملیاتی در لایحه بودجه سال آینده کل کشورنسبت به چند سال قبل که بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان بود، کاهش نشان می دهد اما هم چنان میزان این کسریزیاد است.

XS
SM
MD
LG