لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۰۱

چالش ارائه بودجه از سوی دولت به مجلس


هنوز تدوین بودجه ۱۳۹۰ پایان نیافته است. شهاب الدین صدر، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی، در نامه ای به محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری اسلامی ایران، خواستار ارائه لایحه بودجه تا روز یکشنبه دهم بهمن ماه شده است.

البته به گفته کاظم دلخوش، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، حتی اگر در آن زمان هم لایحه به مجلس ارسال شود، دیر است.

بااین وجود، روزنامه تهران امروز در شماره روز دوشنبه (۴ بهمن ماه) از ارائه لایحه بودجه ۹۰ بعد از ۲۲ بهمن ماه به مجلس خبر داد.

روزنامه خبر در شماره روز چهارشنبه ۶ بهمن در این زمینه نوشت، «بررسی عملکرد دولت نهم در ارائه اولین

لایحه نشان می دهد در حالی که دولت نهم در ارائه اولین لایحه بودجه خود حدود ۴۰ روز تاخیر داشته است در سال جاری این تاخیر به مرز ۵۵ روز رسیده است.»

تاخیر در زمان ارائه بودجه امر تازه ای نیست. حداقل در ۱۰ ده سال گذشته هر سال زمان ارائه لایحه بودجه به تعویق افتاده است. شاید آن چه این بار جلب نظر می کند این نکته است که احتمالا دولت دهم در این زمینه رکورد دار خواهد شد.

در حالی که حجت الاسلام محمد رضا میر تاج الدینی، معاون رئیس جمهوری در امور مجلس، در اواسط آذر ماه گفته بود، «ان شالله بودجه تا ۱۵ بهمن تقدیم مجلس تقدیم می شود.»

رحیم مبینی ، معاون بودجه و برنامه ریزی رئیس جمهوری، بعد از ظهر روز چهارشنبه ۶ بهمن ماه، در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، در مورد زمان ارائه لایحه بودجه ۹۰ از سوی دولت به مجلس گفت، «اعلام زمان برای ارائه لایحه صرفا گمانه زنی افراد است و این معاونت زمان مشخصی اعلام نکرده است.»

به گزارش این خبرگزاری «برخی از کارشناسان معتقدند متاسفانه رفتارهای لجبازی گونه بین دولت و مجلس

باعث به تاخیر افتادن تصویب قانون برنامه پنجم توسعه و نیز ارائه دیر هنگام لایحه بودجه ۹۰ شده است.»

قانون برنامه پنجم سرنوشت کشور را در ۵ پنج سال آینده مشخص می کند و لایحه بودجه ۹۰ نیز سرنوشت مالی کشور را در سال آینده رقم می زند.

از این رو خبرگزاری فارس «این تاخیرها را به ضرر برنامه های توسعه اقتصادی ایران و دستیابی به اهداف سند چشم انداز ۲۰ ساله کشور» می داند.

XS
SM
MD
LG