لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۳

نایب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس ایران: رشد کشاورزی با بودجه سال آینده عملی نیست


ممنوعیت واردات ۳۲۳ قلم کالای کشاورزی لغو شد. به گزارش خبرگزاری مهر، «بالاخره پس از کش و قوس های فراوان میان وزارتخانه های جهاد کشاورزی و بازرگانی مبنی بر واردات یا عدم واردات بسیاری از کالاهای حساس و مورد نیاز مردم، کار گروه کنترل بازار ادامه روند کار کردی ماده ۱۶ قانون بهره وری کشاورزی را تا اطلاع ثانوی ملغی اعلام کرد.»

یک مقام آگاه که نامش فاش نشده است، در گفت و گو با خبرگزاری فارس در واكنش به اين سؤال كه آيا اجرای ماده ۱۶ قانون بهره‌وری كشاورزی متوقف شده است، اظهار داشت، «قانون بهره‌وری كشاورزی مواد مختلفی داشته است، اما وزارت جهاد كشاورزی فقط ماده ۱۶ را كه مربوط به تعيين تعرفه، صدور مجوز واردات و ثبت سفارش كالاست، مدنظرقرار داده كه اين موضوع باعث به‌هم ريختن بازار شده است.»

وی واکنش به این سوال که آیا دولت می تواند بر خلاف قانون مصوب مجلس عمل کند، گفت، قانون وزارت جهاد کشاورزی را مکلف کرده است تا در این خصوص اختیار تصمیم گیری و ارائه نظر کارشناسی داشته باشد، اما چون وزارت جهاد کشاورزی زیر مجموعه دولت است، دولت از وزارت جهاد خواسته است تا مطابق روال سابق عمل کند.

عباس حاجیان، مدیر کل دفتر حمایت از سرمایه گذاری کار آفرینی و توسعه تجارت کشاورزی، در گفت وگو با خبرگزاری مهر ضمن اظهار بی اطلاعی از لغو ممنوعیت واردات، اعلام کرد، وزارت جهاد کشاورزی تابع تصمیمات دولت است.

آن هم تصمیماتی که، جهان نیوز متعلق به علی رضا ذاکانی، نماینده حامی دولت در مجلس شورای اسلامی، و دبیر کل رهپویان انقلاب اسلامی، آزاد سازی واردات آن هم در هنگامه حمایت از تولید را، اقدامی عجیب توصیف کرده است.

در همین حال کاظم فرهمند، نایب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی، می گوید، «اگر قرار است افزایش رشد بخش کشاورزی طبق برنامه پنجم توسعه هفت درصد باشد با لایحه بودجه ۹۰ تحقق نخواهدیافت.»

XS
SM
MD
LG