لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۶

نماینده مجلس: مدت زمان انتظار خرید خانه برای حقوق‌بگیر ایرانی بیش از ۹۰ سال است


آرشیو
آرشیو

یک عضو هیئت رییسه مجلس شورای اسلامی روز چهارشنبه ۲۸ تیر گفت: مدت زمان انتظار خرید خانه برای حقوق‌بگیر و کارمند در ایران به بیش از ۹۰ سال می‌رسد.

مجتبی یوسفی به خبرگزاری ایلنا گفت: آنها اگر تمام درآمد خود را پس انداز کنند، می‌توانند پس از ۴۰ سال خانه‌دار شوند اما با توجه به اینکه یک سوم درآمد خود را می‌توانند برای خرید مسکن پس انداز کنند، مدت زمان انتظار خرید خانه برای آنها به بیش از ۹۰ سال می‌رسد.

او درباره برخی از ادعاها درباره کاهش انتظار مردم برای خرید خانه گفت: هر چند شاهد کاهش التهابات بازار مسکن در برخی از شهرها و مناطق هستیم، اما به این زودی، سن انتظار و مدت زمان سن انتظار برای خرید مسکن کاهش پیدا نمی‌کند.

این نماینده مجلس اشاره کرد که «از این لحاظ، وضعیت ایران نسبت به سایر کشورها بدتر است.»

پیش از این، خبرگزاری ایلنا در گزارشی در ۱۶ خرداد سال جاری نوشت که طبق آمار‌ها، بیش از ۵۰ درصد از کارگران در ایران مستاجر هستند و بر اساس آمار‌های بانک مرکزی از قیمت مسکن، با حقوق یک کارگر اگر تمام آن در یک سال پس انداز شود، تنها می‌شود دو متر خانه خرید.

حاشیه‌نشینی در ایران؛ «فقر خشن» میلیون‌ها نفر را بدون مسکن کرده است
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:46 0:00

پیشاز آن هم سمیه گلپور، رئیس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگری، در گفتگو با خبرگزاری تسنیم، از اجرا نشدن ماده ۱۴۹ قانون کار برای تامین مسکن برای کارگران و تهیه و تدوین نشدن آیین نامه مربوط به آن از سوی دولت های مختلف انتقاد کرده بود.

این ماده می‌گوید که کارفرمایان مکلف هستند با تعاونی‌های مسکن و در صورت نبود این تعاونی‌ها، به طور مستقیم با کارگران فاقد مسکن برای تامین‌خانه‌های مناسب، همکاری لازم را انجام دهند.

علاوه بر این، کارفرمایان کارگاه‌های بزرگ مکلف به احداث خانه‌های سازمانی در جوار کارگاه و یا محل‌مناسب دیگر هستند.

در کنار این ماده، اصل ۳۱ قانون اساسی جمهوری اسلامی نیز می گوید: «داشتن مسکن متناسب با نیاز، حق هر فرد و خانواده ایرانی است. دولت موظف است با رعایت اولویت برای آنها که نیازمندترند به خصوص روستانشینان و کارگران زمینه اجرای این اصل را فراهم کند.»

در دهه های گذشته، بارها وعده ها و طرح هایی در مورد احداث خانه برای کارگران داده شده است. برای مثال، در سال گذشته وعده ساخت ۵۰۰ هزار واحد مسکونی داده شد، اما این وعده ها و طرح ها اجرا نشده اند.

در آخرین مورد، مدیرکل نظارت و ارزیابی بخش تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی روز هشتم تیر اعلام کرد: تعاونی‌ها در قالب مشارکت با وزارت تعاون، برای کارگران در قالب «طرح جهش مسکن»، ۴۰۰ هزار واحد مسکونی ارزان‌قیمت طی چهار سال خواهند ساخت.

به گزارش ایلنا، موسی نجفی گفت ۲۰۰ هزار واحد توسط اتاق تعاون ایران و ۲۰۰ هزار واحد توسط تعاونی‌ها ساخته می‌شود و افزود: «واحد‌های ساخته شده توسط تعاونی‌ها، بر اساس صورت‌های مالی تعاونی بوده و سودی از خریداران گرفته نخواهد شد.»

این مقام دولتی همچنین بدون اشاره به تسهیلات مالی که باید در اختیار کارگران قرار بگیرد، گفت: «تعاونی‌ها با هلدینگ‌هایی در حوزه ساخت‌و‌ساز تفاهم‌نامه امضاء می‌کنند و متعهد می‌شوند که همه مصالح و تأسیسات ساخت‌و‌ساز را با قیمت بسیار پایین تهیه کنند و واحد‌های مسکونی را بسازند.»

به گزارش خبرگزاری ها و وب‌سایت های خبری در ایران، قیمت مصالح در سالیان اخیر به شدت افزایش یافته و این وضعیت، بر قیمت مسکن تاثیر زیادی داشته است.

بررسی گزارش جدید مرکز آمار توسط «صدای آمریکا» نشان می‌دهد که در خردادماه تورم مسکن ماهانه ۲/۶ درصد؛ تورم نقطه به نطقه ۳۸/۶ درصد و تورم سالانه ۳۴/۷ درصد بوده است.

در همین ماه تورم خدمات مربوط به مسکن نیز شاهد تورم چشمگیر بوده به طوری که تورم ماهانه خدمات نگهداری و تعمیر مسکن ۴/۶ درصد؛ تورم نقطه به نقطه ۵۲/۸ درصد و تورم سالانه در این بخش ۵۰/۸ درصد بوده است.

در این ارتباط، با توجه به این‌که حداقل دستمزد کارگران مشمول قانون کار، متاهل و دارای فرزند حدود هشت میلیون تومان در ماه است و توان پس‌انداز هم ندارند، مشخص نیست که آنها چگونه می توانند از عهده اقساط مسکن بر آیند.

عبدالعظیم همایونی، فعال کارگری، به خبرگزاری ایلنا گفته است که «آن طور که کارگران می‌گویند، برای شرکت در طرح ملی مسکن، بالای ۱۰۰ میلیون تومان پول زیر ساخت، برق، آب، گاز و غیره از متقاضیان گرفته می‌شود، ۵۰ میلیون تومان شهرداری و ۵۰ میلیون هم بیمه و مالیات می‌گیرد و ۸۰ میلیون تومان هم پول زمین می‌شود.»

او افزود: «برای طرح ملی مسکن، وام ۱۸درصد می‌دهند و برای سال اول، ماهی بیش از ۷ میلیون تومان باید بابتِ اقساطِ آن را پرداخت کرد.»

عبدالعظیم همایونی گفت: «اگر قرار باشد یک کارگرِ حداقل بگیر که حقوقش به سختی به ده میلیون تومان می‌رسد، تمامِ حقوق ماهیانه‌اش را قسط بدهد، چگونه می‌تواند پول اجاره خانه و خورد و خوراک را بپردازد؟»

پیشتر رحمت اله فیروزی، عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، گفته بود: «به عنوان نماینده مجلس توان پرداخت قسط ۱۹ میلیون تومانی برای وام خرید مسکن را ندارم چه برسد به کارگر و کارمندی که صاحبخانه نیستند.»

XS
SM
MD
LG