لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۱

 قرارداد ساخت متری ۹/۵ میلیون؛ یک فعال صنفی کارگری: طرح‌های ‌«ملی مسکن» برای کارگران نیست


مسکن ملی و حاشیه‌های ادامه‌دار ساخت و عرضه آن
مسکن ملی و حاشیه‌های ادامه‌دار ساخت و عرضه آن

یک روز پس از آنکه دولت قیمت «مسکن ملی» را با افزایش ۲ میلیون تومانی در هر متر مربع ۶/۵ میلیون تومان اعلام کرد رئیس کانون سراسری انبوه‌سازان قیمتی که «مسکن ملی» با آن قرارداد می‌شود را ۹/۵ میلیون تومان اعلام کرد. از طرفی هم یک فعال صنفی کارگری طرح‌های ‌«ملی مسکن» را برای کارگران ندانست.

محمد مرتضوی، رئیس کانون سراسری انبوه‌سازان در ارتباط با افزایش قیمت قرارداد ساخت مسکن ملی گفت: «قیمت‌ها بر اساس آنچه سازمان برنامه و بودجه اعلام کرده و در بازه‌های زمانی سه ماهه با تعدیل‌ در قیمت‌های مصالح و دستمزدها اعلام می‌شود.»

روز گذشته سرپرست بانک مسکن اعلام کرد که قیمت جدید ساخت واحدهای مسکن ملی حدود ۶/۵ میلیون تومان برای هر متر است.

مسکن ملی با هدف خانه‌دار کردن افراد کم درآمد از جمله کارگران راه‌اندازی شد اما با تورم وارد شده به ساخت مسکن ملی تحقق این مهم دشوار شده است.

در همین رابطه نایب رئیس کانون انجمن‌های صنفی کارگران استان آذربایجان شرقی گفته است که مسکن کارگران یکی از «مشکلات لاینحل» جامعه کارگری است.

حامد محمودپور طلیسچی به خبرگزاری «ایلنا» گفت: «طرح‌های مسکن دولت‌ها در حل این معضل ناموفق بوده است.»

به گفته او آمار بانک مرکزی نشان می‌دهد یک کارگر برای خانه‌دار شدن در تهران ناچار است یک‌سوم حقوق خود را به مدت ۱۳۵ سال پس‌انداز کند.

محمود پور با بیان اینکه دولت‌ها با طرح‌هایی چون مسکن مهر و نهضت ملی مسکن برای خانه‌دار کردن اقشار کم‌درآمد و کارگران به میدان آمدند اما این طرح‌ها به دلیل «محل استقرارش و وضعیتش» کارایی لازم را برای کارگران نداشته است.

وزارت راه اما در آماری مدعی شده است که عملکرد اجرای طرح «نهضت ملی مسکن» در مجموع یک میلیون و ۳۰۱ هزار و ۱۰ واحد است. این واحدها بنابر اعلام وزارت راه در حال ساخت است.

آنطور که سرپرست بانک مسکن گفته است واحدهایی که پیش‌تر با قیمت چهار و نیم میلیون تومان قرارداد شده‌اند مشمول افزایش قیمت و تعدیل در قرارداد خواهند شد.

علی عسکری گفته است: «با افزایش قیمت ساخت قیمت مسکن ملی، قراردادهای قبلی مشمول دریافت تعدیل می‌شوند.» او گفته است که وقتی قراردادها با مبلغ جدید امضا می‌شود، مطابق فهرست‌بها تعدیل‌های سالانه اعلام شده از سوی سازمان برنامه و بودجه را پیمانکاران دریافت می‌کنند.

همچنین مجموعه وزارت راه و شهرسازی برای اجرای ماده ۳ قانون «جهش تولید مسکن» اقدام به تاسیس صندوق مسکن ملی کرده است. برای اجرای این طرح وزارت راه اعلام کرده است که تاکنون ۱۰/۵ هزار هکتار اراضی مازاد سایر دستگاه‌ها شناسایی شده است. کارشناسان اما بر این باورند که با به سرانجام نرسیدن طرح مسکن ملی آینده زمین‌های شناسایی شده نیز پس از انتقال مبهم خواهد بود.

XS
SM
MD
LG