لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۱۵

تکذیب پروپاگاندای ارزانی با گزارش مرکز آمار؛ مسکن در خرداد ماه ۲.۶ درصد گران شد


قیمت مسکن در ایران همچنان سیر صعودی دارد.
قیمت مسکن در ایران همچنان سیر صعودی دارد.

درحالی که رسانه‌های وابسته به دولت و سپاه بر کاهش ۲۰ درصدی قیمت مسکن در خردادماه تاکید کرده و اتحادیه املاک و انبوه‌سازان نیز همراهی می‌کردند؛ گزارش مرکز آمار نشان می‌دهد بهای مسکن در خرداد ماه ۲.۶ درصد افزایش پیدا کرده است.

بررسی گزارش جدید مرکز آمار توسط «صدای آمریکا» نشان می‌دهد که در خردادماه تورم مسکن ماهانه ۲.۶ درصد؛ تورم نقطه به نطقه ۳۸.۶ درصد و تورم سالانه ۳۴.۷ درصد بوده است.

در همین ماه تورم خدمات مربوط به مسکن نیز شاهد تورم چشمگیر بوده به طوری که تورم ماهانه خدمات نگهداری و تعمیر مسکن ۴.۶ درصد؛ تورم نقطه به نقطه ۵۲.۸ درصد و تورم سالانه در این بخش ۵۰.۸ درصد بوده است.

این آمار در حالی منتشر شده است که «روزنامه کیهان» وابسته به دفتر علی خامنه‌ای در ۲۳ خردادماه در گزارشی نوشت: «بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد که قیمت مسکن در یک ماه گذشته روند نزولی ۲۵ ‌درصدی داشته و این کاهش از سوی برخی مالکان تا ۵۰ درصد هم می‌رسد.»

در پی جریان سازی خبری پیرامون کاهش قیمت مسکن، «خبرگزاری تسنیم» وابسته به سپاه پاسداران ۲۹ خرداد در گزارشی نوشت که طی یک ماه اخیر قیمت برخی واحدهای مسکونی «در برخی مناطق تهران بین ۱ تا ۲ میلیارد تومان یعنی ۱۵ تا ۲۰ درصد کاهش داشته است.»

«خبرگزاری فارس» دیگر رسانه وابسته به سپاه پاسداران نیز در ۳۱ خرداد ماه خط خبری ایجاد شده را دنبال کرد و نوشت: «قیمت اعلامی مسکن از سوی ملاکان پای معامله افت ۱۵ تا ۳۰ درصدی دارد و این روند تخلیه تورم انتظاری ادامه دارد.»

در همین رابطه روزنامه شرق نزدیک به اصلاح‌طلبان نیز پیش از رسانه‌های حامی دولت و وابسته به نهادهای امنیتی در تاریخ ۱۷ خرداد ماه به نقل از ایرج رهبر، رئیس انجمن انبوه‌سازان از کاهش ۲۰ درصدی قیمت بواسطه رکود خبر داد. «تعادل» دیگر روزنامه اصلاح طلب نیز در ۲۷ خردادماه در گزارشی نوشت که قیمت‌ها ۵ تا ۲۵ درصد کاهش پیدا کرده است.

«همشهری» دیگر رسانه اصولگرا و وابسته به شهرداری تهران نیز در ۲۳ خردادماه نوشت که بازار مسکن در چند هفته اخیر «افت ۲۰ درصدی را تجربه کرده» و روند نزولی قیمت‌ها در بازار مسکن ادامه دار خواهد بود.

XS
SM
MD
LG