لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۵

در مدت دو سال؛ هزینه ساخت مسکن دو برابر شد 


افزایش چندباره قیمت ساخت مسکن در ایران
افزایش چندباره قیمت ساخت مسکن در ایران

بر اساس اعلام سازمان نظام مهندسی هزینه ساخت ۷ گروه ساختمانی در سال ۱۴۰۲ نسبت به سال گذشته ۳۸ تا ۴۸ درصد افزایش یافته و نسبت به سال ۱۴۰۰ دو برابر شده است.

قیمت‌های اعلام شده برای سال ۱۴۰۰ هزینه ساخت و ساز هر مترمربع بنای ساختمان‌های ۱۳ تا ۱۵ طبقه متری ۳ میلیون تومان و ساختمان ۱۶ طبقه به بالا متری ۵ میلیون تومان بود. در قیمت‌های جدید این ارقام برای سال ۱۴۰۲ بیش از ۱۰ میلیون تومان لحاظ شده است.

این اعلام رسمی افزایش قیمت در حالی است که ۱۱ تیرماه سرپرست بانک مسکن اعلام کرد که قیمت جدید ساخت واحدهای مسکن ملی حدود ۶/۵ میلیون تومان برای هر متر است.

رئیس انجمن انبوه‌سازان اما از موافقت وزارت راه با قیمت ۱۰ میلیون تومانی ساخت «نهضت ملی مسکن» خبر داده و اعلام کرده که قراردادهای جدید بر اساس قیمت جدید بسته خواهد شد.

گزارش‌های غیررسمی نشان می‌دهد که میانگین قیمت مسکن در تهران تا پایان فروردین ۱۴۰۲ به حدود متری ۷۰ میلیون تومان رسیده است. آخرین آمار رسمی از متوسط قیمت ملک در تهران مربوط به دی‌ماه ۱۴۰۱ است که مرکز آمار میانگین وزنی قیمت مسکن را ۵۴ میلیون و ۹۲۶ هزار تومان گزارش کرده بود.

افزایش هزینه‌های ساخت مسکن و متعاقب آن تورم ایجاد شده در بازار مسکن باعث کاهش دسترسی مردم به مسکن شده است. این در حالی است که اصلی‌ترین شعار ابراهیم رئیسی ساخت سالانه یک میلیون مسکن بود. اما دولت ابراهیم رئیسی تا امروز هر اقدامی برای تحقق وعده ساخت یک میلیون مسکن انجام داده، به تعبیر کارشناسان نه تنها گره‌های قبلی را باز نکرده بلکه گره جدیدی نیز بر آنها افزوده است.

امروز با گذشت ۱۹ ماه از عمر دولت سیزدهم، بهای خرید مسکن و اجاره چندین برابر شده است و در تهران قیمت خانه‌های کوچک با عمر بالا در مناطق متوسط به ۵ میلیارد تومان رسیده است.

گزارش‌های میدانی منتشر شده توسط رسانه‌های ایران نشان می‌دهد در تهران برای یک واحد ۸۰ تا ۹۰ متری با بودجه ۵ میلیارد تومان باید راهی مناطقی همچون «وردآورد» و «افسریه» و «آذربایجان» شد.

XS
SM
MD
LG