لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۲

یک نماینده مجلس: کسی توان پرداخت قسط ۱۹ میلیونی وام مسکن را ندارد


با وجود اقزایش میزان وام مسکن در ایران، به دلیل پایین بودن درآمد، خانواده‌ها همچنان در حسرت خرید خانه هستند.
با وجود اقزایش میزان وام مسکن در ایران، به دلیل پایین بودن درآمد، خانواده‌ها همچنان در حسرت خرید خانه هستند.

یک نماینده مجلس با انتقاد از سیاست‌های پولی و مالی در حوزه مسکن معتقد است که نماینده مجلس هم نمی‌تواند اقساط ۱۹ میلیونی وام مسکن را بپردازد چه برسد به کارمند و کارگر.

رحمت‌اله فیروزی به خبرگزاری ایلنا گفته است که «مطمئن هستم کسی نمی‌تواند اقساط ۱۹ میلیون تومانی را پرداخت کند چرا که در حال حاضر میانگین حقوق کارمندان ۱۲ میلیون تومان است، اما بسیاری از متقاضیان مسکن و اقشاری که صاحب خانه نیستند، از قشر کارگر هستند یا اینکه شغلی ندارند بنابراین دریافت این وام برای اغلب مردم نشدنی است.»

به گفته او بانک‌ مرکزی و بانک‌ها توان پرداخت تسهیلات را ندارد و روند و سیاست اداره بانک‌ها موانعی ایجاد کرده و نتوانستند تعهدات مسکنی خود را به اجرا برسانند.

اینکه بانک‌ها کمترین میزان وام را به حوزه مسکن تخصیص داده‌اند ارتباط مستقیمی با میزان تقاضا نیز دارد. اقساط وام مسکن در حالی ۱۹ میلیون تومان تعیین شده است که یک کارگر متاهل در صورت دریافت تمامی حقوق و مزایای ممکن کمتر از ۹ میلیون تومان دریافت می‌کند و متوسط حقوق یک معلم ۱۲ میلیون تومان است. کارشناسان بر این باورند در چنین شرایطی قدرت وام‌گیری از جامعه سلب شده است و سیاست‌هایی از این قبیل راه‌گشای حوزه مسکن نخواهد بود.

درحالی که رسانه‌های وابسته به دولت و سپاه بر کاهش ۲۰ درصدی قیمت مسکن در خردادماه تاکید کرده و اتحادیه املاک و انبوه‌سازان نیز همراهی می‌کردند؛ گزارش مرکز آمار نشان می‌دهد بهای مسکن در خرداد ماه ۲/۶ درصد افزایش پیدا کرده است.

بررسی گزارش جدید مرکز آمار توسط «صدای آمریکا» نشان می‌دهد که در خردادماه تورم مسکن ماهانه ۲/۶ درصد؛ تورم نقطه به نطقه ۳۸/۶ درصد و تورم سالانه ۳۴/۷ درصد بوده است.

در همین ماه تورم خدمات مربوط به مسکن نیز شاهد تورم چشمگیر بوده به طوری که تورم ماهانه خدمات نگهداری و تعمیر مسکن ۴/۶ درصد؛ تورم نقطه به نقطه ۵۲/۸ درصد و تورم سالانه در این بخش ۵۰/۸ درصد بوده است.

XS
SM
MD
LG