لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۵

محمد نوری‌زاد در رابطه با چند اتهام جدید محاکمه شد


محمد نوری‌زاد. آرشیو
محمد نوری‌زاد. آرشیو

وکیل محمد نوری‌زاد، فعال مدنی زندانی، اعلام کرد که جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات موکلش برای پرونده جدیدی که اخیرا علیه او گشوده شده است، روز چهارشنبه ۲۴ خرداد، در دادگاه انقلاب اسلامی تهران برگزار شد.

محمدحسین آقاسی در صفحه توئیتر خود نوشت: «محمد نوری‌زاد در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب اسلامی به سه فقره اتهامات جدید خود پاسخ داد. اجتماع و تبانی ...، تبلیغ علیه نظام و تخریب در و پنجره اتاق رئیس اندرزگاه اتهامات او بود.»

این وکیل مدافع با اشاره به این که موکلش «هرچه دل تنگش می‌خواست در دادگاه مطرح کرد» افزود: «قرار شد ظرف یک هفته مدافعاتم را به دادگاه ارائه کنم.»

آقای نوری‌زاد از ۱۴ فعال مدنی است که در خرداد سال ۹۸ با امضای بیانیه‌ای خواستار استعفای علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، شدند.

او حدود دو ماه پس از امضای نامه بازداشت و در دادگاه انقلاب اسلامی مشهد به ۱۵ سال زندان، دو سال تبعید به شهرستان ایذه و دو سال ممنوعیت خروج از ایران محکوم شد.

این حکم در فروردین سال ۹۹، در دادگاه تجدیدنظر در استان خراسان رضوی به ۱۵ سال حبس، ۲ سال تبعید به ایذه و ۲ سال ممنوعیت خروج از ایران تغییر کرد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، محمد نوری‌زاد همچنین در اردیبهشت سال ۹۹ به یک سال زندان دیگر به دلیل دفاع از حقوق بهائیان ساکن شهرستان ایوانکی در استان سمنان محکوم شد.

او در مرداد سال ۹۹ در پرونده دیگری در دادگاه کیفری دو مشهد به دلیل حضور در مقابل ساختمان محل برگزاری دادگاه تجدید نظر کمال جعفری یزدی، به «اخلال در نظم عمومی» متهم، و به ۸ ماه حبس تعزیری، ۷۴ ضربه شلاق و تبعید به طبس و برای اتهام «نشر اکاذیب» به ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد؛ حکمی که در دادگاه تجدیدنظر استان خراسان رضوی نیز تایید شد.

این فعال مدنی سپس در سال ۹۹ از زندان وکیل آباد مشهد به زندان اوین منتقل شد.

محمد نوری‌زاد در ۲۶ آبان سال ۱۴۰۰، در پی موافقت دادستان با توقف اجرای حکم، از زندان اوین آزاد شد، اما کمی بعد؛ در روز سوم بهمن همان سال برای گذراندن باقی‌مانده دوران محکومیتش به زندان اوین احضار شد.

آقای نوری‌زاد در زمانی که در مسیر بازگشت به زندان اوین بود، در گفتگو با بخش فارسی صدای آمریکا گفت:‌ «به رغم آن که وکیل مدافعش با اسناد و مدارک اعلام کرده است که وی‌ باید تحت درمان باشد و نیاز به چند عمل جراحی دارد، با درخواست مرخصی‌اش موافقت نشده است.»

او تاکید کرد که با ورود به زندان، اعتراضات خود را شروع خواهد کرد و تقاضای مرخصی نخواهد داد.

XS
SM
MD
LG