لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۶

پس از بازگشت محمد نوری‌زاد به زندان، علی نوری‌زاد «به صورت مشروط» آزاد شد


علی نوری‌زاد، فرزند محمد نوری‌زاد
علی نوری‌زاد، فرزند محمد نوری‌زاد

پس از بازگشت محمد نوری‌زاد، از امضاکنندگان نامه درخواست استعفای آیت‌الله خامنه‌ای، به زندان اوین، یک وبسایت حقوق بشری از آزادی علی نوری‌زاد، فرزند این زندانی سیاسی، خبر داد.

ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، هرانا، با اعلام این خبر نوشت، علی نوری‌زاد، از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری دیماه ۹۸ روز سه‌شنبه ۵ بهمن‌ماه از زندان اوین آزاد شد.

به گزارش هرانا آزادی آقای نوری‌زاد به صورت مشروط و پس از سپری کردن ۱۷ ماه از دوران محکومیت وی صورت گرفته است.

محمد نوری‌زاد پیش از بازگشت به زندان اوین در گفتگوی اختصاصی با صدای آمریکا ضمن اشاره به این که دو سال است نتوانسته فرزند خود علی نوری‌زاد را در آغوش بگیرد به صدای آمریکا گفت: «مرخصی‌ها را جوری تنظیم کردند که اگر او بیرون بود، من داخل زندان بودم و من اگر بیرون بودم او داخل زندان بود و اگر من بروم زندان احتمالا علی را آزاد می‌کنند.»

علی نوری‌زاد روز سه‌شنبه ۲ اردیبهشت سال ۹۹ توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشاری با اتهاماتی همچون «اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور از طریق شرکت در تجمعات دی ماه ۱۳۹۸»، «فعالیت تبلیغی علیه نظام»، و «توهین به رهبری» به ۴ سال و ۲ ماه زندان و ۲ سال محرومیت از عضویت در احزاب و گروه‌های سیاسی محکوم شد. محکومیتی که بر اساس ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی مبنی بر تجمیع احکام تنها ۳ سال و ۶ ماه از آن به عنوان اشد مجازات قابل اجرا بود.

XS
SM
MD
LG