لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۱۷

محمد نوری‌زاد به صدای آمریکا: مسئولیت سلامتم در زندان با بیت رهبری،‌ سپاه، اطلاعات، و سیستم قضایی است


محمد نوری‌زاد، زندانی سیاسی در ایران و از امضاء کنندگان بیانیه ۱۴
محمد نوری‌زاد، زندانی سیاسی در ایران و از امضاء کنندگان بیانیه ۱۴

پس از انتشار خبر احضار مجدد محمد نوری‌زاد، از امضا کنندگان نامه استعفاء آیت‌الله خامنه‌ای، به زندان اوین توسط محمدحسین آقاسی، وکیل او، این فعال سیاسی به صدای آمریکا گفت که هر حادثه‌ای در زندان برای او رخ بدهد «مسئولیت مستقیم آن با بیت رهبری،‌ سپاه، اطلاعات، و سیستم قضایی است.»

محمد نوری‌زاد روز یکشنبه ۳ بهمن‌ماه در حالی که در مسیر بازگشت به زندان اوین برای سپری کردن محکومیت خود بود، در گفتگویی اختصاصی با صدای آمریکا گفت،‌ به رغم آن که محمدحسین آقاسی، وکیل مدافع او، با اسناد و مدارک اعلام کرده است که آقای نوری‌زاد باید تحت درمان باشد و نیاز به چند عمل جراحی دارد، با درخواست مرخصی او موافقت نشده است.

آقای نوریزاد در ادامه به صدای آمریکا گفت، در مسیر رفتن به زندان و معرفی خود به اوین است. او تاکید کرد که با ورود به زندان اعتراضات خود را شروع خواهد کرد و تقاضای مرخصی نخواهد داد.

محمدحسین آقاسی،‌ وکیل مدافع محمد نوری‌زاد، روز یکشنبه ۳ بهمن‌ماه با انتشار تصویری از این زندانی سیاسی خبر از احضار این زندانی سیاسی به زندان اوین را داد نوشت، دادیاری ناظر بر زندان اوین درتماسی تلفنی از این وکیل دادگستری خواسته است آقای نوری‌زاد را به زندان معرفی کند.

این وکیل دادگستری در ادامه افزوده است: «امروز با ارائه گواهی اعلام کردم که معالجاتش نیمه کاره است ولی در صورت مخالفت با ادامه آن موکل آماده بازگشت است.»

آقای نوری‌زاد در واکنش به مخالفت مقامات و مسئولان زندان اوین با ادامه مرخصی استعلاجی او به صدای آمریکا گفت: «می‌خواهند بگویند اقتدار از آن ما است، این ما هستیم که تعیین می‌کنیم چه کسی داخل زندان باشد و چه کسی بیرون از زندان.

این فعال سیاسی افزود: «مسئله بسیار مهمتر این‌که این ها دو سال نگذاشتند من پسرم را در آغوش بگیرم و مرخصی‌ها را جوری تنظیم کردند که اگر او بیرون بود، من داخل زندان بودم و من اگر بیرون بودم او داخل زندان بود و اگر من بروم زندان احتمالا علی را آزاد می‌کنند.»

او که از امضاکنندگان «بیانیه ۱۴» است، به صدای آمریکا افزود: «تا زمان آزادی همه زندانیان سیاسی، آزادی مردم ایران و فروریختن نظام جمهوری اسلامی به مرخصی بازنخواهد گشت.»

محمد نوری‌زاد، فعال سیاسی و از امضاکنندگان نامه استعفاء آیت‌الله خامنه‌ای، که از تاریخ ۱۷ تیرماه با تامین وجه الکفاله ۸۰۰ میلیون تومانی به مرخصی استعلاجی اعزام شده بود، از جمله فعالان مدنی و سیاسی در ایران است که خواهان استعفای آیت الله خامنه ای از مقام خود شده است. او بعد از امضای نامه تقاضای استعفای رهبر جمهوری اسلامی، به ۱۵ سال حبس، سه سال تبعید به ایذه، و سه سال ممنوعیت از خروج از کشور محکوم شد. آقای نوی‌زاد روز ۲۰ تیرماه ۱۳۹۸ پس از مراجعه به شعبه اول دادیاری ناحیه ۳۳ اوین، بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.

فاطمه ملکی، همسر این زندانی سیاسی، پیش از اعزام به مرخصی این زندانی سیاسی در تیرماه سال جاری، به صدای آمریکا گفته بود آقای نوری زاد بیش از سه ماه است که اعتصاب غذا و دارو کرده و در طول این مدت نیز ۲۵ کیلو وزن کم کرده است.

XS
SM
MD
LG