لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۴

نامه ۷۰۰ فعال مدنی به روحانی برای آزادی مهدیه گلرو


۷۰۰ فعال مدنی و سیاسی با امضای نامه‌ای از حسن روحانی رئیس جمهوری ایران خواستند تا از تمامی امکانات قانونی و ظرفیت‌های خود برای آزادی مهدیه گلرو، فعال مدنی، بهره گیرد.

در بخشی از این نامه آمده است: «مهدیه گلرو دانشجوی محروم از تحصیل و فعال سیاسی و اجتماعی...آخرین بار در جریان اعتراضات مدنی به اسیدپاشی‌های اخیر و در حالی که عامل یا عاملان این جنایت شنیع هنوز آزاد و از پیگرد قانون و عدالت فارغ هستند، بازداشت شده و تاکنون دربند است».

مهدیه گلرو که ۳۰ مهر ماه در تجمعی مقابل مجلس ایران در اعتراض به اسید‌پاشی روی زنان در اصفهان شرکت کرده بود چهارم آبان دستگیر شد. وبسایت سحام نیوز که اخبار منتقدان حکومت ایران را منتشر می‌کند، نوشته است که او پس از ۴۵ روز انفرادی، به سلول کوچکی در بند دو الف زندان اوین منتقل شده است.

امضا کنندگان نامه خطاب به رئیس جمهوری ایران نوشته‌اند: «ما با عنوان دوستان و همرهان مهدیه شهادت می‌دهیم که او در سالیان اخیر جز سرنوشت ملت و کشورش دغدغه‌ای و جز فعالیت مدنی، مسالمت‌آمیز و قانونی روشی و جز حمایت از عقلانیت و اعتدال مشی نداشته است».

پس از اسیدپاشی به چند زن در اصفهان، تجمع‌های اعتراضی در تهران و اصفهان برگزار شد و شرکت کنندگان به نبود امنیت برای زنان اعتراض کردند. پلیس و نیروهای امنیتی تعدادی از شرکت کنندگان را بازداشت کردند و در خلال آن، تعدادی از خبرنگاران نیز دستگیر شدند.

امضا کنندگان نامه نوشته‌اند که بیش از هر چیز نگران وضعیت مهدیه گلرو هستند و از روحانی خواسته‌اند که به عنوان پاسدار قانون اساسی برای آزادی او تلاش کند.

مهدیه گلرو آذر ماه سال ۸۸ نیز دستگیر شده بود. او اردیبهشت سال ۹۱ پس از سپری کردن محکومیت خود از زندان آزاد شد.

XS
SM
MD
LG