لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۴

روحانی خواستار تسریع شناسایی عاملان اسیدپاشی در اصفهان شد


حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران به وزارت اطلاعات، وزارت کشور، و وزارت دادگستری دستور داد روند پیگیری پرونده های اسیدپاشی های اخیر در اصفهان را سرعت بخشند و عامل و یا عاملان آن حملات را شناسایی کنند.

دست کم چهار زن، که گفته می شود جوان و کم حجاب بوده اند، در اصفهان هدف اسیدپاشی افراد ناشناس موتور سوار قرار گرفته اند.

حسن روحانی این دستور را پس از شنیدن گزارش «نهاد های مسئول» درباره اسیدپاشی های اصفهان صادر کرد. او همچنین گفت هیات وزیران در جلسه روز یکشنبه، گزارش دستگاه های مسئول را بررسی کند.

روز چهارشنبه شهرهای تهران و اصفهان، در اعتراض به اسیدپاشی های اخیر در اصفهان، شاهد برگزاری تظاهرات معترضان بود. در آن تظاهرات شعارهایی از جمله علیه امر به معروف و نهی از منکر، اسید پاشی، حجاب اجباری، و مجلس شورای اسلامی سر داده شد.

سایت کلمه روز جمعه گزارش داد که آریا جعفری، عکاس و مسئول سرویس عکس ایسنا در اصفهان که روز چهارشنبه از تجمع مردم اصفهان عکاسی کرده و تصاویر خود را در این خبرگزاری منتشر کرده بود روز پنجشنبه در منزل خود بازداشت شد

مجلس شورای اسلامی که در حال بررسی طرح موسوم به «حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر است» اخیرا طی ادامه بررسی این طرح، تصویب کرد که خودروی شخصی، حریم خصوصی افراد تلقی نمی شود.

بر اساس گزارش ها، دست کم یکی از زنانی که در اصفهان به صورت او اسید پاشیده شد، در خودروی شخصی خود بوده است

عابد فتاحی، نماینده ارومیه به خبرنگار آفتاب، سایت نزدیک به حسن روحانی گفته است: «متاسفم که هنوز برخی نمایندگان مجلس قصد دارند ماجرای غم‌انگیز اسیدپاشی‌های اصفهان را به انتقام‌گیری‌های عشقی تقلیل دهند. پشت پرده این اسیدپاشی‌ها در ذهن من چیزی است که امیدوارم نتایج پلیس آن را تایید نکند.»
این نماینده رفتاری شبیه اسیدپاشی بر چهره زنان را برگرفته از افکار داعشی دانسته است.

خطیبان نماز جمعه امروز در چند شهر ایران خواستار برخورد با عامل یا عاملان اسید پاشی به روی زنان شدند.

در همین حال، محمدرضا نقدی، فرمانده سازمان بسیج که نیروهایش در برخورد با زنانی که پوششان مورد تایید حکومت نیست نقش دارند، روز پنجشنبه بار دیگر سعی کرد که اسیدپاشی ها در اصفهان را بی ارتباط با تندروهای حامی حکومت و مبارزه با «بدحجابی» توصیف کند. او گفت: «وصله‌ حوادث اخیر اصفهان به نیروهای ارزشی نمی‌چسبد».

محمدرضا نقدی، روز سه شنبه نیز از انعکاس اخبار اسیدپاشی در مطبوعات انتقاد کرد و گفت «شبکه رسانه ای بیگانه» سعی می کند اسید پاشی را به «امر به معروف و نهی ازمنکر» ربط دهد.

در روزهای اخیرچند مقام قضایی و نظامی و چند نشریه نزدیک به اصولگرایان پیوند زدن مساله اسیدپاشی به موضوع امر به معروف و نهی از منکر را به گفته آنها جریانات ضد انقلاب نسبت داده اند. روز پنجشنبه نیروی انتظامی اعلام کرد تنها یک نفر مسئول اسیدپاشی های اصفهان بوده که او هم اختلال روانی داشته است.

سامانتا پاور، نماینده ایالات متحده آمریکا در سازمان ملل متحد روز چهارشنبه با »غیر انسانی» خواندن اسیدپاشی ها در اصفهان گفت: «آمریکا کاملا این حملات غیر انسانی علیه زنان در ایران را، که گفته می شود به خاطر نداشتن حجاب بوده، محکوم می کند«.

روز جمعه سایت تابناک از بازداشت یک مرد در لباس و آرایش زنانه در اصفهان توسط یک نهاد امنیتی خبر داده و می نویسداین شخص به قصد تحریک افراد به تجمع و اعتراض جهت دار در اعتراض به اسیدپاشی ها در اصفهان/ درحالی دستگیر شده که لکه های سوختگی بر بدن او دیده شده است.تابناک می افزایدبرخی افراد و جریان های خاص با هدف جهت دادن به اعتراض علیه اسید پاشی و تحریک مردم علیه دستگاه ها ی مسئول، در فضا ی مجاز ی فعال شده اند. تابناک می نویسد از این مرد زن نما برخی آلات و ادوات جاسوسی و ارتباطی کشف شده است.

XS
SM
MD
LG