لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۴۰

ظریف در کنفرانس امنیتی مونیخ: تهدیدها علیه ایران کارساز نیست


وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، در آخرین روز کنفرانس امنیتی مونیخ هشدار داد که تهدید علیه ایران کارساز نخواهد بود.

محمد جواد ظریف، روز یکشنبه اول اسفند در نشستی در کنفرانس امنیتی مونیخ، بدون اشاره به تهدید مشخصی علیه ایران گفت که توسل به شیوه تهدید کارایی نخواهد داشت.

او گفت: «من قبلا توئیت کردم -چون این روزها توئیت مد شده است- نوشتم که ایران از تهدیدها تکان نخورده است. ایران به احترام خوب واکنش نشان میدهد اما به تهدید بی‌اعتناست.»

اگر چه وزیر امور خارجه ایران از تهدید مشخصی نام نبرد اما دولت آقای ترامپ به تازگی در واکنش به آزمایش موشکی بالیستیک اخیر ایران به این کشور هشدار داد.

در پی این آزمایش، آمریکا ۲۵ فرد و شرکت را به فهرست تحریم‌های موشکی جمهوری اسلامی ایران افزود و به تهران هشدار داد از این پس زیر ذره بین خواهد بود.

وزیر امور خارجه ایران روز یکشنبه همچنین گفت که چالش‌های جهانی و منطقه‌ای تنها با رویکردی چند جانبه قابل حل خواهد بود.

او گفت: «هیچ قدرتی، صرفنظر از اینکه چقدر قدرتمند باشد، و حتی مجموعه‌ای از قدرت‌ها، قادر نخواهند بود چالش‌های جهانی یا منطقه‌ای را به تنهایی یا از طریق سرزنش کردن دیگران حل کنند.»

آقای ظریف گفت به اعتقاد او آنچه امروز بیش از هر چیز دیگر به آن نیاز است رویکردی مبتنی بر تفاهم است که با واقعیت‌های جهان تناسب داشته باشد.

این سخنان آقای ظریف در حالیست که برخی از کشورهای منطقه و ایالات متحده آمریکا، ایران را به دخالت در امور داخلی دیگر کشورها و بی ثبات کردن منطقه خاورمیانه متهم می‌کنند.

عربستان و متحدان منطقه ای آن، ایران را متهم به حمایت از شورشیان شیعه حوثی در یمن کرده و از دخالت نظامی ایران در سوریه به شدت انتقاد می‌کنند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG