لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۳

استقبال دو سناتور ارشد آمریکایی از واکنش دولت ترامپ به آزمایش موشکی ایران


Bob Corcker John Trump
Bob Corcker John Trump

دو سناتور ارشد سنای آمریکا از موضع دولت ترامپ علیه آزمایش موشکی ایران استقبال کردند. باب کورکر می گوید «دلگرم» شده و جان مک کین ابراز خوشحالی کرده است.

روز چهارشنبه ۱۳ بهمن، مایکل فلین مشاور امنیت ملی در بین کنفرانس خبری سخنگوی کاخ سفید حاضر شد و نسبت به آنچه «شلیک تحریک آمیز» یک موشک بالیستیک توسط ایران نامید، هشدار داد.

فلین خاطرنشان کرد: پرزیدنت ترامپ شدیدا منتقد توافقنامه های که بین دولت اوباما و ایران منعقد شده متعددی است و همچنین از سازمان ملل متحد به خاطر ضعف و بی تاثیری آن در برابر آن کشور انتقاد کرده است. ایران به جای قدردانی از آمریکا به خاطر آن توافقها، گستاخ‌تر شده است. از امروز، ما (اقدامات) ایران را رسما ً تحت نظر قرار می دهیم.

هشدار این مقام ارشد آمریکایی بعد از آزمایش موشکی روز یکشنبه ایران است. ابتدا مقام های ایران این آزمایش موشکی را تایید نکردند اما روز چهارشنبه ۱۳ بهمن، وزیر دفاع ایران آن را تایید کرد و گفت که این آزمایش موشکی «هیچ مغایرتی با برجام و قطعنامه ٢٢٣١ ندارد.».

تایید آزمایش موشکی بعد از واکنش شورای امنیت سازمان ملل متحد صورت گرفت.

روز سه شنبه، جلسه اضطراری شورای امنیت سازمان ملل متحد برای بررسی آزمایش موشکی اخیر ایران برگزار شد و آزمایش ایران را تایید کرد.

نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل این آزمایش موشکی را «مطلقا غیرقابل قبول» خطاب کرد.

نشریه پلوتیکو نوشته است آقای کورکر روز چهارشنبه با مایکل فلین برای گفت‌وگو درباره ایران دیدار کرده بود.

آقای کورکر بعد از این دیدار بیانیه خود را صادر کرده و در آن یادآور شد،‌ جدیتی که پرزیدنت ترامپ در برابر تهدیدهای ایران علیه منافع آمریکا دارد، من را دلگرم می‌کند.»

کورکر افزود مشخص است اقدامات ایران نادیده گرفته نمی شود و آنها بابت رفتارهای متخلفانه شان پاسخگو خواهند بود.

اما غیر از کورکر، جان مک کین دیگر عضو ارشد کنگره نیز به موضع گیری های دولت ترامپ واکنش نشان داد.

آقای مک کین که رییس کمیته خدمات نیروهای مسلح سنای آمریکا برعهده دارد، در واکنش به اظهارات آقای فلین،‌ آن را «ایستادگی کاخ سفید در برابر تهاجم ایران» نامید و ابراز خوشحالی کرده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG