لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۲۱

سناتور باب کورکر: شورای امنیت و دولت اوباما به اقدام موشکی ایران فورا واکنش نشان دهند


سناتور باب کورکر، رئیس جمهوریخواه کمیته روابط خارجی سنا
سناتور باب کورکر، رئیس جمهوریخواه کمیته روابط خارجی سنا

باب کورکر، رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا با صدور بیانیه ای به اقدام موشکی سپاه پاسداران در روز سه شنبه واکنش نشان داد.

آقای کورکر در این بیانیه گفت ایران به خاطر نادیده گرفتن محدودیت های اعمال شده بر موشک های بالیستیک که همچنان پابرجاست، باید با عواقب فوری واکنش آمریکا و شورای امنیت سازمان ملل متحد رو به رو شود.

باب کورکر گفت دولت باراک اوباما، پس از اقدامات مکرر موشکی ایران در پاییز گذشته، برای واکنش نشان دادن تعلل کرد و شورای امنیت نیز از واکنش نشان دادن به این موارد خودداری کرد.

آقای کورکر گفته است این مسئله حالا که ایران دارد با وجود توافق اتمی اراده جامعه بین الملل را آزمایش می کند، نباید دیگر تکرار شود.

سناتور جمهوریخواه، باب کورکر همچنین گفته است مسئول نشناختن ایران، باعث تضعیف تلاش ها برای مهار اقدامات بی ثبات کننده این کشور خواهد شد و سوالات جدی در مورد قابلیت اجرای واکنش ها به نقض توافق اتمی را مطرح می کند.

سناتور مارک کرک، جمهوریخواه، نیز روز سه شنبه در بیانیه ای خواستار اعمال "تحریم های فلج کننده" جدید علیه ایران شد. او پس از آزمایش موشکی سپاه، اقدام روز سه شنبه ایران را "تهدید کننده" خواند.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران روز سه شنبه اعلام کرد از چندین نقطه کشور و از سیلوهای زیرزمینی موشک پرتاب کرده است.

شورای امنیت سازمان ملل متحد آزمایش موشک های بالیستیک با قابلیت حمل کلاهک هسته ای برای ایران را ممنوع کرده است. ناظران می گویند ایران با آزمایش های اخیر خود، این تحریم ها را نقض کرده است.

خبرگزاری رویترز روز سه شنبه به نقل از یک مقام آمریکایی نوشت ایالات متحده گزارش های مربوط به آزمایش موشکی ایران را از نزدیک دنبال می کند.

این مقام که مایل به انتشار نامش نبود، گفت این آزمایش ها، ناقض توافق جامع اتمی با ایران نیست، اما "نشانه های قوی" وجود دارد که آنها با قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد تضاد دارند.

او گفت اگر آزمایش موشک های بالیستیک، تایید شود، "ما واکنش مناسب" شورای امنیت را جویا خواهیم شد.

XS
SM
MD
LG