لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۲۳

ظریف: اروپا برای کاهش تنش بین کشورهای منطقه خلیج فارس نقش آفرینی کند


وزیر امور خارجه ایران از کشورهای اروپایی خواست که از نفوذ خود برای رفع تنش بین کشورهای عرب خلیج فارس، جایی که عربستان سعودی و متحدانش قطر را تحریم کرده‌اند، استفاده کند.

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران از قطر در مقابل تحریم و قطع رابطه عربستان، مصر، بحرین و امارات متحده با قطر حمایت کرده است.

عربستان و متحدانش قطر را به حمایت از تروریست‌های اسلامگرا متهم کرده‌اند اما قطر این اتهامات را رد کرده است.

به گزارش رویترز، محمد جواد ظریف که به آلمان سفر کرده است روز دوشنبه پنجم تیر، در یک سخنرانی گفت که کشورهایی که به ایران و قطر اتهام حمایت از تروریسم می‌زنند از پذیرش مسئولیت ناکامی‌های خود در پاسخ به خواسته‌های مردمشان خودداری می‌کنند.

سخنان آقای ظریف در حالیست که عربستان سعودی، متحدان منطقه‌ای آن و آمریکا، جمهوری اسلامی را متهم به دخالت در امور کشورهای منطقه و تلاش برای بی‌ثبات‌سازی این کشورها می‌کند. این کشورها از قطر خواسته اند که روابط خود را با ایران محدود کند.

وزیر امور خارجه ایران خواستار تشکیل یک مجمع گفت و گوی کشورهای خلیج فارس و پایان رقابت‌های تسلیحاتی در منطقه شد.

او گفت: «وقتی سیاست خارجی به کالا تبدیل ‌شود، خرید تجهیزات نظامی معیاری می‌شود برای تشخیص اینکه چه کسی تروریست است و چه کسی نیست.»

به گفته او، این موضوع این باور نادرست را در منطقه تقویت می‌کند که امنیت با خرید از خارج قابل تامین است، که امنیت می‌تواند تلاش برای خرید بیشتر تجهیزات نظامی تامین شود. او سپس تاکید کرد که منطقه به یک مجمع گفت و گوی منطقه‌ای نیاز دارد.

دو روز پیش از این سخنان آقای ظریف، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) در یک گفت و گوی تلویزیونی جمهوری اسلامی ایران را یک دولت حامی تروریسم خواند و گفت که نفوذ جمهوری اسلامی در کشورهای منطقه به شدت افزایش یافته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG