لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۱۷

درخواست عربستان و متحدان از قطر:‌ قطع ارتباط با ایران و ترکیه و بستن الجزیره


عربستان و متحدانش از جمله مصر،‌ بحرین و امارات به طور رسمی خواسته خود را از قطر برای عادی سازی روابط اعلام کردند که مهمترین آنها قطع رابطه با ایران، کاهش نفوذ ترکیه و بستن تلویزیون خبری الجزیره است.

وال استریت نوشت،‌ در سند سیزده ماده ای که مقام های کویتی به دوحه ارائه داده اند از قطر خواسته شده است طی ده روز بپذیرد روابط دیپلماتیک اش با ایران را تقلیل داده، عوامل شبکه اقتصادی سپاه پاسداران را از قطر اخراج کرده، ارتباطش با اخوان المسلمین و حزب الله را قطع و شبکه خبری دولتی الجزیره را تعطیل کند و به حضور نظامی ترکیه در خاک آن کشور پایان بدهد.

درخواست ها از قطر شامل پرداخت غرامت و ارائه اطلاعات درباره تمام گروه های اپوزیسیون مورد حمایت دوحه است. اما کشورهای درخواست کننده روشن نکرده اند اگر قطر درخواست شان را نپذیرد چه مجازاتی در انتظارش خواهد بود.

درخواست ها شامل مواردی است که قطر پیشتر گفته نخواهد پذیرفت. دوحه گفته است پیش از هر گونه مذاکره محاصره اقتصادی قطر باید شکسته شود.

ترکیه هم گفته است قصدی برای ارزیابی دوباره پایگاه نظامی اش در قطر ندارد.

رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا، برای حل بحران موجود از عربستان سعودی، امارات متحده عربی، مصر و بحرین خواسته بود درخواست های «منطقی و قابل اجرا» خود را به قطر ارائه بدهند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG