لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۳

پرزیدنت ترامپ: کشورهای پولدار خاورمیانه باید حمایت از گروههای تروریستی را متوقف کنند


آقای ترامپ در شهر سیدار رپیدز در ایالت آیووا سخنرانی کرد.
آقای ترامپ در شهر سیدار رپیدز در ایالت آیووا سخنرانی کرد.

پرزیدنت دونالد ترامپ عصر چهارشنبه در جمع مردم ایالت آیوا در سخنانی حمایت برخی کشورهای خاورمیانه از گروه های تروریستی اشاره کرد و گفت ما نمی توانیم اجازه بدهیم که این کشورهای خیلی خیلی پولدار بودجه گروه های تروریستی را تامین کنند.

آقای ترامپ که در شهر سیدار رپیدز سخنرانی می کرد، به سفر خود به عربستان اشاره کرد و گفت مهمترین هدف من در سفرم به عربستان در خاورمیانه این بود که مطمئن شوم این کشورها دیگر به گروههای تروریستی کمک مالی نمی کنند.

آقای ترامپ بار دیگر در این سخنرانی توافق هسته ای با ایران را «بد» دانست و به حاضران درباره لغو توافق دولت قبل با کوبا گفت.

وی به قوانین مهاجرتی اشاره کرد و گفت وقت آن است که قوانین مهاجرتی جدیدی داشته باشیم.

آقای ترامپ درباره مهاجران گفت: «معتقدم که هم اکنون وقت آن رسیده که که قوانین و مقررات جدید مهاجرتی داشته و اجرا کنیم. مثلا کسانی که به آمریکا می آیند از نظر مالی بتوانند از عهده مخارج خود بر بیایند و مثلا اجازه بهره مندی از بیمه های رفاهی را به مدت پنج سال را نداشته باشند.»

اهمیت سفر عربستان

پرزیدنت ترامپ در جمع مردم ایالت میانه غربی آیوا موفقیت سفرش به عربستان سعودی همپیمان کلیدی واشنگتن در منطقه خلیج فارس را به بزرگی یک حماسه در مبارزه با تروریسم عنوان کرد و از نتایج به دست آمده در این زمینه ابراز خرسندی کرد.

وی با اشاره به این سفر گفت: «من به تازگی از عربستان سعودی برگشتم. سفری بزرگ در حد حماسه بود. زیرا که من به آنها گفتم که شما دیگر نمیتوانید به حمایت مالی از تروریسم ادامه دهید.»

آقای ترامپ افزود: «پادشاه عربستان سعودی که یک مرد بسیار ویژه ای است؛ از صمیم قلب گفت که این کار را خواهد کرد. و حالا با کشورهایی که به تروریستها حمایت مالی می رساندند، مبارزه می کند. این مبارزه نتایج بزرگی داشته و آن را خواهیم دید. سفرم تاثیر بزرگی داشت. ما نمیتوانیم به کشورهای بسیار ثروتمند اجازه دهیم که از گروههای اسلامگرای تروریسم حمایت مالی کنند. اجازه نخواهیم داد. نه اجازه نخواهیم داد.»

برخی از کشورهای عربی به رهبری ریاض روابط سیاسی و اقتصادی خود را با امیرنشین قطر تحت عنوان اینکه دوحه از حامیان مالی گروههای تروریستی مانند طالبان و حماس است، قطع کردند.

در همین راستا، رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه ابراز امیدواری کرد کشورهای عربی که اخیرا با قطر دچار تنش شده اند، به زودی فهرستی از خواسته‌های «منطقی و قابل اجرا» ی خود را برای دوحه ارسال و به سمت حل و فصل مناقشه حرکت کنند.

اشاره به خروج از توافق اقلیمی پاریس

پرزیدنت ترامپ در ادامه سخنرانی خود در ایالتی که صنعت، حدود ۲۰ درصد تولید ناخالص داخلی آنرا تشکیل می دهد، به دلایل خروج دولتش از عضویت در پیمان پاریس اشاره کرد.

رئیس جمهوری آمریکا افزود: «ادامه عضویت در توافق پاریس منجر به از دست رفتن میلیونها و تحمیل میلیاردها دلار هزینه بر آمریکا می شد. ادامه آن وضع اقتصادی ما را نامناسبتر می کرد.»

وی افزود: «می توانم برای اثبات این حرفها روزها به شما آمارهای مختلف ارائه کنم. ادامه عضویت فاجعه بود. می گفتند عضویت آن برای آمریکا الزام آور نیست. خیر اینطور نبود. اگر عضویت را با خیال اینکه مفاد توافق الزام آور نیست؛ آنوقت وقتی علیه ما شکایت می شد، می فهیمیدیم که خیر الزام آور است.»

تعهد برای ایجاد شغل

رئیس جمهوری آمریکا در بخش دیگر سخنانش به وعده های انتخاباتی خود برای ایجاد اشتغال در آمریکا اشاره کرد.

آقای ترامپ گفت در سفرهایش و دیدار با رهبران دیگر کشورها، یکی از اولویت ها این است که آنها در آمریکا سرمایه گذاری کنند.

رئیس جمهوری آمریکا با اشاره به سفر خاورمیانه گفت من از رهبران این کشورهای مسلمان خواستم که در کشور ما سرمایه گذاری کنند.

یکی از مسائل کلیدی تبلیغات انتخاباتی پرزیدنت ترامپ، لغو قوانین و مقرراتی که به گفته او موجب از بین رفتن فرصتهای شغلی در کشور می شد، بود.

او وعده داده بود که با ورود به کاخ سفید، صرفا با در نظر گرفتن مشاغل و نیروی کار آمریکایی به ادامه تعهدات بازرگانی واشنگتن تن دهد.

امنیت مرزها و تولید انرژی

رئیس جمهوری آمریکا در بخش دیگر سخنان خود به بحث ایجاد دیوار با مرز مکزیک نیز اشاره کرد.

آقای ترامپ برای اولین بار درباره ایجاد دیوار مرزی بین مکزیک و آمریکا به تولید انرژی نیز اشاره کرد و گفت دیواری خواهیم ساخت که چیزی منحصر به فرد خواهد بود. فکر جدیدی به ذهن مان رسیده است. ما آفتاب و گرمای زیادی داریم. قصد داریم دیواری بسازیم که با آفتاب آن بتوانیم انرژی تولید کنیم و هزینه های آن را تامین کنیم.

وی افزود: ما افسران مهاجراتی خوبی داریم که نمی خواهند اجازه بدهند مهاجران غیرقانونی و افراد مجرم پا به کشورمان بگذارند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG