لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۷

امارات: کشورهای عربی به دنبال «تغییر رژیم» در قطر نیستند


انور قرقاش وزیر خارجه امارات متحده عربی - آرشیو
انور قرقاش وزیر خارجه امارات متحده عربی - آرشیو

وزیر خارجه امارات متحده عربی روز شنبه گفت کشورهای عربی که قطر را به دلیل حمایت دوحه از ایدئولوژی افراطی تحت فشار گذاشته‌اند، به دنبال آن نیستند که حکومت را در آن کشور ساقط کنند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، انور قرقاش به خبرنگاران در دوبی گفت، امارات و متحدان آن «تغییر رژیم» در قطر را نمی‌خواهند، بلکه می‌خواهند حکومت آن کشور در رفتار خود تغییر ایجاد کند.

وی، با بیان این که شورای همکاری خلیج فارس به دلیل تنش اخیر دچار بحران شده است، از قطر با عنوان «اسب تروا» یاد کرد و گفت اگر دوحه از این سیاست خود دست بر ندارد، منزوی خواهد ماند.

وزیر خارجه امارات در ادامه تاکید کرد «بدیل این گزینه بالا رفتن تنش نیست، بلکه جدا شدن راه‌هاست.»

اظهارات این مقام بلندپایه اماراتی پس از آن بیان شد که همتای قطری او فهرست درخواست کشورهای عربی از دوحه برای پایان دادن به تنش‌ها و برقراری مجدد روابط را «غیر واقع‌بینانه» توصیف کرد.

امارات متحده عربی، عربستان سعودی، مصر و بحرین روز پنجشنبه فهرستی را به دوحه ارائه کردند که شامل ۱۳ بند یا درخواست است و در آن یک مهلت ۱۰ روزه برای تصمیم گیری قطر در نظر گرفته اند.

کاهش روابط دوحه با ایران، تعطیلی شبکه خبری الجزیره و همچنین تعطیل کردن یک پایگاه نظامی ترکیه در قطر، از جمله شرایطی است که این کشورهای عربی برای ترمیم روابط خود با دوحه مطرح کرده‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG