لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۷

ظریف و اشتون در استانبول ترکیه با هم دیدار کردند


محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران و کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا
محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران و کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران و کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، روز دوشنبه در شهر استانبول ترکیه با یکدیگر دیدار و گفتگو کردند.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، مذاکره کننده ارشد هسته ای ایران و نماینده شش قدرت جهانی موسوم به گروه ۱+۵ در گفتگوهای هسته ای با ایران، در دیداری غیررسمی در هتل چراغان استانبول، درباره روند مذاکرات هسته ای که ماه گذشته بدون نتیجه پایان یافت، با یکدیگر گفتگو کردند.

جدیدترین دور مذاکرات اتمی ایران و قدرت های جهانی به منظور تهیه پیش نویس یک توافق جامع، روز ۲۶ اردیبهشت ماه بدون نتیجه پایان یافت و دور بعدی آن قرار است از ۲۶ تا ۳۰ خرداد ماه (۱۶ تا ۲۰ ژوئن) در وین برگزار شود.

رییس دستگاه دیپلماسی ایران در بدو ورود به فرودگاه استانبول با بیان این که هدف اصلی این سفر، شرکت در اجلاس وزیران خارجه جنبش عدم تعهد در الجزیره بود گفت، فرصتی پیش آمد تا در میانه راه در استانبول، با خانم اشتون بررسی کوتاهی از روند تحولات و نحوه پیگیری کار داشته باشیم.

آقای ظریف در ادامه گفت این دیدار با هدف بررسی تحولات و نحوه پیگیری کار انجام می شود و در آن تنها خانم اشتون و دستیارانش در اتحادیه اروپا شرکت دارند و تاکید کرد «این مذاکرات، مذاکرات ۱+۵ نیست.»

ایرنا به نقل از یک دیپلمات نزدیک به تیم مذاکره کننده هسته ای ایران نوشت دو طرف پس از ساعاتی گفتگوهای خود را در یک شام کاری در کنسولگری ایران ادامه دادند، اما او در باره محتوا و نتایج این گفتگوها توضیحی نداد.

این دیپلمات که ایرنا نامی از او نبرده است همچنین گفت ظریف و اشتون فردا مذاکرات خود را در استانبول ادامه می هند.

وزیر خارجه ایران پیش از ترک تهران با بیان این که پایان یافتن بدون نتیجه دور اخیر گفتگوهای هسته ای به معنای «شکست مذاکرات و تلخ شدن فضا» نیست، گفته بود طرفین برای رسیدن مذاکرات به نتیجه، باید به دنبال انتخاب های جدید یا روش هایی که طرف مقابل را قانع کند، باشند.

به گزارش ایرنا، مجید تخت روانچی، عباس عراقچی و حمید بعیدی نژاد از مدیران ارشد وزارت امور خارجه، آقای ظریف را در این مذاکرات همراهی می کنند و خانم اشتون را نیز معاونش هلگا اشمید و دستیارش استفان کلمنت همراهی می کنند.
XS
SM
MD
LG