لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۵۴

ظریف: فضا تلخ نیست، راه برای پیشرفت مذاکره باز است


محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، گفت که آنچه در مذاکرات وین ۴ رخ داد «به معنای شکست مذاکرات و تلخ شدن فضا نیست» بلکه «به معنای بررسی روش های جدید» است.

چهارمین دور از مذاکرات ایران و ۱+۵ در وین که قرار بود منجر به شروع نگارش متن توافق هسته ای شود، بدون پیشرفت خاصی پایان یافت. به دنبال آن، برخی از تحلیلگران، امکان دستیابی به توافق جامع هسته ای تا پایان دوره ۶ ماهه را ناممکن دانستند.

ظریف که برای گفت و گو با کاترین اشتون، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دوشنبه به استانبول سفر کرده است، پیش از سفر خود گفت: «در مذاکرات وین ۴ چند انتخاب را بررسی کردیم که یا ما برخی انتخاب ها را قبول نداشتیم یا آنها برخی انتخاب ها را قبول نداشتند. حال طرفین باید انتخاب های جدید را جستجو کنند یا روش هایی که طرف مقابل را قانع کند.»

به گفته ظریف، ایران همچنان امیدوار است که تا پیش از پایان مهلت ۶ ماهه به توافق جامع با کشورهای ۱+۵ دست یابد اما نگران تمدید دوره ۶ هم نیست.

ایران و کشورهای ۱+۵ برای محدود سازی برنامه هسته ای ایران، حصول اطمینان از صلح آمیز بودن آن و رفع تحریم های بین المللی علیه ایران مذاکره میکنند. ایران اصرار دارد که برنامه هسته ای این کشور کاملا صلح آمیز است اما آمریکا و دیگر کشورهای مذاکره کننده میگویند که ایران باید این موضوع را با گامهای عملی ثابت کند.

وزیر خارجه ایران دوشنبه شب در کنسولگری ایران در استانبول میزبان کاترین اشتون، است و خبرگزاری ایرنا گزارش داده که بررسی نحوه پیشرفت روند مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ ، هدف این دیدار است.

دور بعدی مذاکرات هسته ای قرار است تا پیش از ۲۶ خرداد ماه آغاز شود.
XS
SM
MD
LG