لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۶

مذاکرات هسته ای وین بدون نتیجه پایان یافت


عکس آرشیوی - عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه ایران
عکس آرشیوی - عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه ایران

دور چهارم مذاکرات هسته ای ایران و قدرت های جهانی در وین، که طرفین آن را دشوار و آهسته خواندند، عصر جمعه بدون نتیجه به پایان رسید.

عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه ایران در یک نشست خبری با رسانه های ایرانی حاضر در وین، با اعلام پایان این دوره مذاکرات جامع هسته ای گفت، در این گفتگوها که هدف آن تهیه پیش نویس توافق جامع و نهایی بود «پیشرفت محسوسی» صورت نگرفت.

به گفته آقای عراقچی دوره بعدی مذاکرات هسته ای بین ایران و قدرت های جهانی در خرداد ماه برگزار خواهد شد و تاریخ آن هم تعیین شده است. وی اما با بیان این که تاریخ تعیین شده هنوز به تایید نهایی طرفین نرسیده است، از اعلام آن خودداری کرد.

به گزارش خبرنگار بخش فارسی صدای آمریکا در وین، یکی از مقام های ارشد آمریکایی مذاکرات جاری را دشوار و کند توصیف کرد و گفت هنوز شکاف های مهمی بین مواضع دو طرف وجود دارد و تصمیمات مهمی هست که ایران باید بگیرد.

این مقام آمریکایی با اشاره به روند کند گفتگوها، از این که زمان باقی مانده شاید کافی نباشد، ابراز نگرانی کرد.

عراقچی در نشست خبری روز جمعه در پاسخ به پرسشی در همین ارتباط گفت بر اساس توافق موقت سال گذشته، می توان این دوره شش ماهه را، فقط برای یک دوره شش ماه دیگر تمدید کرد.

عراقچی با ابیان این که این دوره از گفتگوها جدی ترین مذاکرات دوطرف بود گفت، اختلافات بزرگ تر از آن بودند که بتوان نگارش توافق نهایی را آغاز کرد و در ادامه تاکید کرد «ترجیح آن است که در همین شش ماه به نتیجه برسیم، اما حتی اگر هم به نتیجه نرسیم، دنیا به آخر نرسیده است.»

دور جدید مذاکرات هسته‌ ای ایران و گروه ۱+۵ به منظور تهیه پیش نویس توافق نهایی از شامگاه سه شنبه با شام کاری محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران و کارتین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا آغاز شد و با دیدارهای پی در پی این دو، و نیز هیات های مذاکره کننده دو طرف، ادامه یافت.

صبح روز جمعه نیز این دیدار ها، که از محتوای آنها هنوز خبری منتشر نشده، ادامه یافت و به گزارش رسانه ها برخی از اعضای هیات های دوطرف با یکدیگر به طور دوجانبه و چندجانبه دیدار کردند.

خبرگزاری ایرنا نیز از قول عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه ایران نوشته است گفتگوهای وین بسیار آهسته و با سختی به پیش می رود و از دیدار او با هلگا اشمیت، معاون کاترین اشتون خبر داد و نوشت این دیدارهای چندجانبه با هدف نزدیک کردن دیدگاه های طرفین برای نگارش متن توافق نامه نهایی هسته ای صورت می گیرد.

خبرگزاری ایسنا نیز از دیدار عراقچی با وندی شرمن، مذاکره کننده ارشد هیات آمریکایی خبر داد.

آقای عراقچی در نشست خبری روز جمعه گفت این دیدارهای دوجانبه و سه جانبه، «از نظر روال مذاکراتی اتفاق فوق العاده ای نیست؛ قبلا هم داشته ایم.»
XS
SM
MD
LG