لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۲۹

روحانی: احتمال رسیدن به توافق زیاد است


حسن روحانی رییس جمهوری ایران
حسن روحانی رییس جمهوری ایران

حسن روحانی رییس جمهوری ایران روز پنجشنبه با اشاره به گفتگوهای جاری با غرب درباره برنامه هسته ای کشورش گفت احتمال رسیدن به توافقی جامع تا پایان مهلت شش ماهه توافق شده، زیاد است.

او که در پایان سفر خود به چین در نشستی خبری در شانگهای سخن می گفت با ابراز امیدواری از این که «رسیدن به توافق ممکن خواهد بود»، بدون نام بردن از کشور خاصی گفت «اما بستگی به این دارد که به کشورها اجازه داده نشود مشکلاتی بوجود آورند.»

ایران و شش قدرت جهانی در آذر ماه سال ۱۳۹۲ به توافقی موقت دست یافتند که بر مبنای آن و با برداشتن گام هایی مشخص، بتوانند در عرض شش ماه، که روز ۲۹ تیر ماه به پایان خواهد رسید، به یک توافق جامع و نهایی بر سر برنامه هسته ای ایران برسند.

جدیدترین دور گفتگوهای نمایندگان ایران و گروه ۱+۵ شامل ایالات متحده آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان، به منظور تهیه پیش نویس توافق نهایی، پس از سه روز مذاکره فشرده در وین پایتخت اتریش، روز جمعه ۲۶ اردیبهشت ماه بدون نتیجه پایان یافت.

طرفین موافقت کردند دور بعدی این گفتگوها را در خرداد ماه ادامه دهند. عباس عراقچی عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای ایران گفته است دور بعدی مذاکرات از ۲۶ تا ۳۰ خرداد ماه (۱۶ تا ۲۰ ژوئن) در وین برگزار می شود.

آقای روحانی همچنین گفت اگر تا مهلت تعیین شده توافق ممکن نشود، می توان توافقنامه موقت را برای شش ماه دیگر تمدید کرد، اما علائم و نشانه های چند روز گذشته حاکی است که می توانیم تا پایان ژوئیه به توافق برسیم و در ادامه گفت اگر مذاکرات موفق نشود، به این معنا است که طرف دیگر بسیار سرسخت است زیرا دولت ایران آماده است همکاری کند.

همزمان خبرگزاری آسوشیتدپرس روز پنجشنبه به نقل از دیپلمات ها در وین گفت انتظار می رود آژانس بین المللی انرژی اتمی با انتشار گزارشی در روز جمعه تایید کند که ایران به برخی از فعالیت های هسته ای خود پایان می دهد و فعالیت های دیگر را بر اساس توافق مقدماتی با شش قدرت جهانی محدود می کند.

پیشتر در روز چهارشنبه، آژانس بین المللی انرژی اتمی از موافقت تهران برای پاسخ دادن به پرسش هایی پیرامون مواد منفجره و فعالیت های دیگری که غرب می گوید به ساختن تسلیحات هسته ای کمک می کند خبر داده بود. مذاکرات ایران با آژانس جدا از گفت و گو هایی است که با شش قدرت جهانی درجریان است.

گزارش ها حاکی است که مذاکرات تنها محدود به فعالیت های هسته ای ایران نبوده و برنامه موشکی ایران، بویژه موشک های بالستیک که قابلیت حمل سلاح هسته ای را دارند نیز در گفتگوها مطرح شده است.

آقای عراقچی روز گذشته در میان گروهی از اعضای سپاه پاسداران با اشاره به گفتگوهای هسته ای هفته گذشته در وین گفت: «در آنجا گفته شد که ما در همه موضوعات اختلاف داریم که یکی از موارد بحث موشکی است» و تاکید کرد تهران در باره برنامه های دفاعی خود مذاکره نخواهد کرد.

ایالات متحده آمریکا و همپیمانان غربی آن نسبت به صلح آمیز بودن برنامه هسته ای ایران تردید دارند و می گویند تهران برای دستیابی به سلاح هسته ای تلاش می کند. تهران این اتهام ها را رد می کند و می گوید هدف از برنامه هسته ای اش تولید برق است و برنامه های موشکی اش نیز جنبه دفاعی دارند.
XS
SM
MD
LG