لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۴

سازمان ملل برای کمک به مردم جنگ‌زده یمن به ۲.۱ میلیارد دلار بودجه نیاز دارد


آژانس کمک های بشردوستانه سازمان ملل متحد برای کمک به مردم جنگزده یمن که همچنین فقیرترین کشور دنیای عرب محسوب می شود، در سال جاری به ۲.۱ میلیارد دلار بودجه نیاز دارد.

خبرگزاری رویترز به نقل از دفتر هماهنگی امور انسانی سازمان ملل گفت، حدود ۱۸.۸ میلیون نفر در یمن، که بیش از ۶۵ درصد جمعیت یمن را تشکیل می دهند، نیاز به گونه ای کمک خارجی دارند. حدود ۱۰ میلیون نفر نیز نیاز به کمک های ابتدایی از قبیل غذا، آب، و خدمات بهداشتی دارند.

یمن از سال ۲۰۱۴ و پس از تسخیر صنعا، پایتخت کشور، از سوی شورشیان حوثی شیعه و متحدان آنها، وارد جنگ داخلی شده است. ائتلافی عربی مورد حمایت عربستان سعودی نیز در پشتیبانی از دولت یمن، در سال ۲۰۱۵ وارد جنگ با این شورشیان شد.

استفن اوبراین، رئیس دفتر هماهنگی امور انسانی سازمان ملل، با اشاره به اینکه بحران انسانی یمن در ماه های اخیر وخیم تر شده است گفت در صورتیکه اقدامی جدی دراینباره صورت نگیرد، بروز قحطی در یمن در سال ۲۰۱۷ بسیار محتمل خواهد بود.

دفتر هماهنگی امور انسانی سازمان ملل، در بیانیه ای خواستار کمک مالی ۲ میلیارد دلاری شده است. این سازمان در ماه گذشته تخمینی داد که بنا به آن تا کنون حدود ۱۰ هزار غیرنظامی در درگیری های یمن کشته شده اند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG