لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۳

ظریف: سپاه پاسداران از کشورهای منطقه در برابر تروریسم دفاع کرده است


در حالیکه دولت ایالات متحده افزودن نام سپاه پاسداران را به فهرست سازمان‌های تروریستی بررسی می‌کند، وزیر امور خارجه ایران سپاه را بزرگترین حامی کشورهای همسایه در مقابله با تروریسم می‌داند.

به گزارش ایرنا، محمد جواد ظریف که روز شنبه هفتم اسفند در حاشیه مراسمی با خبرنگاران سخن می‌گفت، با اشاره به طرح تحریم سپاه توسط دولت آمریکا گفت: «همه دنیا اذعان دارند که سپاه پاسداران بیشترین حمایت را از کشور های همسایه در مقابله با تروریسم داشته است.»

سپاه پاسداران ایران از شبه نظامیان شیعه در برخی از کشورهای منطقه نظیر لبنان، سوریه و عراق حمایت می‌کند و از سوی برخی کشورها متهم به ارسال اسلحه برای شورشیان حوثی یمن شده است.

خبرگزاری رویترز نزدیک به یک ماه پیش به نقل از چند مقام رسمی آمریکا اعلام کرد دولت ترامپ از نهادهایی در این کشور خواسته تا طرحی را بررسی کنند که می تواند به قراردادن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران را به فهرست سازمان‌های تروریستی منجر شود.

در حال حاضر تعدادی از مقام های سپاه پاسداران و شرکت های وابسته به آن و حتی شرکت های خارجی که با سپاه کار می کنند، در لیست تحریم های آمریکا قرار دارند.

جمهوری اسلامی اما نقش سپاه در فعالیت‌های تروریستی را رد می‌کند.

سپاه پاسداران که قوی ترین نهاد نظامی امنیتی در جمهوری اسلامی ایران است، در تقریبا تمام صنایع و تجارت های کلیدی ایران، چه در داخل و چه با دنیای خارج به انواع مختلف دخیل است.

آزمایش‌های موشکی ایران نیز که انتقاد شدید ایالات متحده و برخی از متحدان منطقه‌ای آن را در پی دارد، توسط سپاه پاسداران صورت می‌گیرد.

وزارت خزانه داری آمریکا اواسط بهمن ماه در پی آزمایش موشکی سپاه، ۱۳ فرد و ۱۲ نهاد مرتبط با ایران را به فهرست تحریم‌های خود اضافه کرد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG