لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۱۶

ظریف: رفتار مثبتی از عربستان برای تعامل و گفت و گو نمی‌بینم


وزیر امور خارجه ایران اعلام کرد که جمهوری اسلامی تغییری در رفتار عربستان برای گفت و گو و تعامل با ایران نمی‌بیند.

محمد جواد ظریف روز یکشنبه ۱۵ اسفند در گفت و گو با خبرگزاری ایسنا، عربستان سعودی را متهم کرد که با سیاست‌ها و مواضع خود به تنش در منطقه دامن می‌زند.

آقای ظریف گفت که مقام‌های عربستان سعودی به فضای بوجود آمده علیه ایران در زمان تحریم‌های هسته‌ای دل بسته بودند و هنگامی که با دستیابی به برجام آن فضا علیه ایران برداشته شد، برخی از کشورها از جمله عربستان تلاش کردند آن فضا را احیا کنند.

آقای ظریف با اشاره به نامه امیر کویت به حسن روحانی گفت: «نامه‌ای که امیر کویت برای آقای رئیس‌جمهوری نوشته بودند به نمایندگی از تمام کشورهای حاشیه خلیج فارس بود و نشان دهنده این موضوع است که لااقل مسئولان سعودی نیز در ظاهر با آنچه که در نامه نوشته شده بود، هم نظر هستند.»

با این حال، وزیر امور خارجه ایران اضافه کرد که ایران در رفتار سیاسی مقامات عربستان سعودی رفتار مثبتی در جهت تعامل و گفت و گو نمی‌بیند.

عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان که در یکسال گذشته در سخنان خود به طور پیاپی به ایران حمله کرده بود، دو هفته پیش در آخرین اظهارنظر خود در این زمینه در کنفرانس امنیتی مونیخ ایران را متهم به حمایت از تروریسم و مصمم به برهم زدن نظم خاورمیانه کرد.

روابط عربستان سعودی و ایران که در زمان ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد به سردی گراییده بود، با اوج گرفتن اختلافات بر سر بحران‌های منطقه ای نظیر سوریه، لبنان، یمن و عراق به تنش کشیده شد. عربستان سعودی در پی حمله به اماکن دیپلماتیک خود در تهران و مشهد روابط خود با ایران را به کلی قطع کرد.

دولت عربستان و متحدان منطقه ای آن ایران را متهم به دخالت در امور کشورهای عربی و حمایت از شبه نظامیان شیعه برای ایجاد بحران در کشورها می کند. ایران اما با رد این اتهامات عربستان را به حمایت از گروه‌های تندروی اسلامی متهم می‌کند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG