لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۶

بازداشت دو روزنامه‌نگار ایرانی برای اجرای «احکام قضایی»؛ یاشار سلطانی و صبا آذرپیک به زندان منتقل شدند


صبا آذرپیک و یاشار سلطانی، روزنامه‌نگاران بازداشت‌شده از سوی جمهوری اسلامی ایران
صبا آذرپیک و یاشار سلطانی، روزنامه‌نگاران بازداشت‌شده از سوی جمهوری اسلامی ایران

بنا بر گزارش رسانه‌های داخلی، یاشار سلطانی و صبا آذرپیک، دو روزنامه‌نگار ایرانی، به منظور اجرای «احکام حبس» خود به زندان منتقل شدند.

این خبر در روزی منتشر شد که شورای نگهبان صلاحیت شش نامزد انتخابات ریاست جمهوری را تایید و صلاحیت ده‌‌ها نفر دیگر را را رد کرد.

خبرگزاری میزان، وابسته به قوه قضائیه، روز یکشنبه ۲۰ خرداد اعلام کرد که یاشار سلطانی به اتهام «نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی» به یک سال و دو ماه حبس تعزیری محکوم شده است. این حکم در پی شکایت ۱۷ شاکی صادر شده است.

یاشار سلطانی پیش از این با افشاگری درباره تخلفات محمدباقر قالیباف در دوران شهرداری تهران و همچنین پرونده زمین خواری کاظم صدیقی، امام جمعه تهران، خبرساز شده بود.

او همچنین درباره قرارداد خرید اتوبوس برقی از چین توسط علیرضا زاکانی، شهردار فعلی تهران و یکی دیگر از نامزدهای انتخابات، افشاگری کرده بود.

همزمان، صبا آذرپیک نیز به دلیل «نشر اکاذیب» و «تهدید» به سه سال حبس تعزیری و پرداخت جریمه محکوم شده است.

هر دو روزنامه‌نگار مزبور به دلیل فعالیت‌ها و افشاگری‌هایشان سابقه بازداشت و حبس دارند.

سازمان گزارشگران بدون مرز جمهوری اسلامی را «یکی از سرکوب‌گرترین دولت‌های جهان» در حوزه آزادی رسانه‌ها ارزیابی کرده و در گزارش خود، ایران را از لحاظ آزادی بیان در میان ۱۸۰ کشور جهان در رتبه ۱۷۷ طبقه‌بندی کرده است.

فدراسیون بین المللی روزنامه‌نگاران نیز در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرده بود که از زمان وقوع اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ تا پایان سال ۱۴۰۲، دست‌کم هفت نشریه و پایگاه خبری به دلایلی از جمله «فشار نهادهای امنیتی یا دستورات قضایی» توقیف، تعلیق، تعطیل یا لغو مجوز شده‌اند.

XS
SM
MD
LG