لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۲

ژینا مدرس‌گرجی، روزنامه‌نگار و فعال حقوق زنان، به ۲۱ سال زندان محکوم شد


ژینا مدرس‌گرجی، روزنامه‌نگار و فعال حقوق زنان - آرشیو
ژینا مدرس‌گرجی، روزنامه‌نگار و فعال حقوق زنان - آرشیو

دادگاه انقلاب سنندج، ژینا مدرس‌گرجی، روزنامه‌نگار و فعال حقوق زنان را به اتهام آنچه «تشکیل دسته و گروه غیرقانونی با هدف براندازی نظام»، «همکاری با گروه‌ها و دول متخاصم» و «تبلیغ علیه نظام» عنوان شده، در مجموع به ۲۱ سال زندان محکوم کرد.

به گزارش منابع حقوق بشری، از جمله وبسایت کوردپا و کانون مدافعان حقوق بشر، بر اساس قانون «ادغام و تجمیع احکام»، ۱۰ سال از این حکم صادره قابل‌ اجرا بوده و ژینا مدرس‌گرجی برای گذراندن دوران محکومیت خود به زندان همدان تبعید خواهد شد.

تاسیس انجمن ژیوانو با ایدئولوژی فمینیستی، شرکت در تجمعات مسالمت‌آمیز، شرکت در کنفرانس‌ها و کارگاه‌های آموزشی بین‌المللی، و فعالیت در فضای مجازی از جمله مواردی است که دادگاه به‌عنوان مصادیق اتهامات وارده علیه او مطرح کرده است.

خانم مدرس‌گرجی پیش از این نیز به‌دلیل فعالیت‌های مدنی خود تحت فشار قرار گرفته بود.

کتابفروشی «ژیرا» به مدیریت او، اواخر فروردین ماه امسال، به‌دلیل رعایت نشدن حجاب اجباری مورد نظر حکومت پلمب شد. ژینا مدرس‌گرجی در واکنش به این اقدام، از فشارهای وارده بر اصناف و کسب و کارها در شرایط دشوار اقتصادی انتقاد کرده بود.

ژینا مدرس‌گرجی ۳۰ شهریور ۱۴۰۱ و در روزهای آغازین جنبش «زن، زندگی، آزادی» بازداشت و پس از ۴۰ روز با قرار وثیقه آزاد شد. سپس در ۲۱ فروردین ۱۴۰۲ برای دومین بار بازداشت و ۸۴ روز بعد با قرار وثیقه ۵ میلیارد تومانی آزاد شد.

آخرین جلسه‌ دادگاه رسیدگی به اتهامات او ۲۱ فروردین ۱۴۰۳ برگزار شد.

محکومیت سنگین زندان برای این فعال جوان حقوق زنان در ایران، در حالی صادر شده است که اعتراضات به حجاب اجباری و نقض حقوق زنان در ایران از یک سو، و برخوردها با منتقدان حکومت و مدافعان پوشش اختیاری از سوی دیگر، همچنان ادامه دارد.

XS
SM
MD
LG