لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۵

علی مصلحی، روزنامه‌نگار منتقد حکومت، برای اجرای محکومیت حبس احضار شد


علی مصلحی، روزنامه‌گار محکوم به حبس در کاشان
علی مصلحی، روزنامه‌گار محکوم به حبس در کاشان

وکیل علی مصلحی، روزنامه‌نگار ساکن کاشان، از احضار موکلش برای تحمل محکومیت سه سال و یک ماه حبس خبر داد.

سعید غلامیان در صفحه «ایکس» نوشته که شعبه ۱۰۸ کیفری ۲ کاشان، علی مصلحی را به اتهام «توهین به مقدسات» به سه سال و یک ماه حبس و بابت اتهام «نشر اکاذیب رایانه‌ای» به یک سال و سه ماه زندان محکوم کرده که اشد مجازات موکلش یعنی سه سال و یک ماه حبس قابل اجراست.

به نوشته این وکیل دادگستری، اجرای احکام کیفری کاشان روز پنجشنبه ۳ خرداد علی مصلحی را برای تحمل این محکومیت فراخوانده است.

وکیل علی مصلحی پیشتر خبر داده بود که این روزنامه‌نگار منتقد حکومت در دادگاه انقلاب کاشان هم به اتهامات «توهین به رهبری» و «تبلیغ علیه نظام» به ۲۲ ماه و دو روز حبس محکوم شده که این حکم به مدت پنج سال تعلیق شده است.

علی مصلحی ۲۹ تیر ۱۴۰۲ در کاشان بازداشت شد و به گفته وکیلش ۷۰ روز در زندان کاشان در بازداشت موقت به سر برد.

این روزنامه‌نگار که پیشتر نیز به دلیل فعالیت‌هایش سابقه بازداشت و برخورد قضایی را داشته، روز اول مهرماه با قرار وثیقه یک میلیارد تومانی از زندان آزاد شد.

سازمان گزارشگران بدون مرز جمهوری اسلامی را «یکی از سرکوب‌گرترین دولت‌های جهان» در حوزه آزادی رسانه‌ها ارزیابی کرده و در گزارش خود، ایران را از لحاظ آزادی بیان در میان ۱۸۰ کشور جهان در رتبه ۱۷۷ طبقه‌بندی کرده است.

فدراسیون بین المللی روزنامه‌نگاران نیز در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرده بود که از زمان وقوع اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ تا پایان سال ۱۴۰۲، دست‌کم هفت نشریه و پایگاه خبری به دلایلی از جمله «فشار نهادهای امنیتی یا دستورات قضایی» توقیف، تعلیق، تعطیل یا لغو مجوز شده‌اند.

XS
SM
MD
LG