لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۷

صدور احکام حبس برای یک روزنامه‌نگار و یک فعال صنفی در ایران؛ فشارها بر جامعه مدنی ادامه دارد


حبس
حبس

با ادامه فشارهای حکومت جمهوری اسلامی بر فعالان رسانه‌ای و مدنی در ایران به رغم انتقادات گسترده جهانی، رسانه‌ها و مدافعان حقوق بشر از محکومیت یک روزنامه‌نگار به دو سال حبس تعلیقی و یک فعال صنفی دیگر به سه ماه حبس تعزیری خبر داده‌اند.

به گزارش سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، ایرج محمدزاده، روزنامه‌نگار و فعال مدنی اهل شهرستان جوانرود در استان کرمانشاه، به دو سال حبس تعلیقی محکوم گردید.

حکم آقای محمدزاده توسط شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری جوانرود به ریاست قاضی هادی چراغی و به اتهام «تشویش اذهان عمومی و نشر اکاذیب» صادر شده است.

این روزنامه‌نگار ۴۵ ساله در تاریخ ١٩ فروردین سال جاری پس از احضار به دادگاه شهرستان جوانرود و با حکم دادستان، از سوی ماموران امنیتی بازداشت شده بود.

ایرج محمدزاده که دانشجوی دوره دکترای علوم سیاسی در تهران است، در روز ٢٣ فروردین با وثیقه و موقتا تا پایان مراحل دادرسی آزاد شده بود.

این فعال رسانه‌ای و مدیر کانال تلگرامی «تیتر غرب» طی سال‌های گذشته بارها به دلیل فعالیت‌های رسانه‌ای و مدنی‌اش از سوی نهادهای امنیتی احضار و مورد بازجویی قرار گرفته است.

در ارومیه، کریم بستانچی، به سه ماه حبس، جریمه نقدی، ضبط تلفن همراه، و حذف صفحه اینستاگرام محکوم شد.

به گزارش ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، هرانا، حکم این معلم از سوی شعبه ٢٣ دادگاه تجدیدنظر آذربایجان غربی به اتهام صادر و به او ابلاغ شده است.

آقای بستانچی به اتهام «نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی در فضای مجازی» به پرداخت ۱۵ میلیون تومان جزای نقدی در حق صندوق دولت و ضبط تلفن همراه او به نفع دولت محکوم شد.

او همچنین به اتهام «تبلیغ علیه نظام به نفع گروه‌های معاند» به تحمل سه ماه حبس تعزیری با احتساب ایام بازداشت قبلی محکوم شد.

این فعال صنفی متاهل و ۵۰ ساله با ٢٧ سال سابقه خدمت، پیشتر از سوی هیات بدوی تخلفات اداری کارمندان آموزش و پرورش آذربایجان غربی، به بازنشستگی اجباری با تقلیل یک گروه محکوم شده بود.

XS
SM
MD
LG