لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۰۱

ایران و قدرت های جهانی به حصول توافق خوشبینند


محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران در کنار همتایان بریتانیایی و آلمانی اش. ژنو، ۹ نوامبر ۲۰۱۳
محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران در کنار همتایان بریتانیایی و آلمانی اش. ژنو، ۹ نوامبر ۲۰۱۳

آژانس انرژی اتمی با ایران به توافقی رسید که به بازرسان آژانس اجازه می دهد دسترسی گسترده تری به سایت های ایران داشته باشند

دیپلمات های ایرانی و گروهی از مذاکره کنندگان کشورهای قدرتمند جهان می گویند به رغم عدم حصول توافق در نشست ژنو که با محور فعالیت های هسته ای ایران برگزار شد، به کسب توافق در نشست پیش رو امیدوار، و به حصول توافق خوشبینند. نشست آینده نمایندگان ایران و گروه ۵+۱ هفته آینده برگزار می شود.

جواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران دیرگاه دوشنبه گفت که دو طرف مذاکره کننده به پیشرفت های چشمگیری دست یافته اند. وی «اختلاف نظر میان نمایندگان کشورهای عضو گروه ۵+۱ » را سبب عدم دستیابی به توافق عنوان کرد.

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا و ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا، هر دو گفته اند که مذاکره کنندگان گروه ۵+۱ اتفاق نظر داشته اند.

هیگ می گوید در صورت توافق ایران، نمایندگان کشورهای ۵+ ۱ اعمال بخشی از تحریم ها علیه ایران را متوقف خواهند کرد. وی خاطرنشان کرده که درصورت حصول توافق در مذاکرات، احتمال دارد این تحریم ها تشدید شود. آقای کری نیز گفته است این ایران بوده که شرایط کشورهای عضو گروه ۵ +۱ را نپذیرفته است. هر دو سو ابراز امیدواری کرده اند که طی چند ماه آینده میان ایران و غرب به توافق کامل برسند.

در این حال، آژانس بین المللی انرژی اتمی روز دوشنبه با ایران به توافقی رسید. این توافق حاصل تلاش آژانس است که به موازات مذاکرات ایران با گروه ۵+۱ انجام می شود. توافق آژانس با ایران در مذاکره پیرامون نگرانی های جامعه جهانی نسبت به صلح آمیز بودن برنامه هسته ای ایران انجام شده است.

آژانس بین المللی انرژی اتمی توافقی را هم با ایران امضا کرده که به بازرسان آژانس اجازه می دهد دسترسی گسترده تری به سایت های ایران داشته باشند و اطلاعاتی را که جامعه جهانی مدت ها منتظر آن بوده، در اختیار جهان قرار دهند.

این توافق ایران را ملزم می کند که طی سه ماه آینده امکان دسترسی تحت نظارت دولت را به معدن اورانیم و نیروگاه تولید آب سنگین اراک برای بازرسان آژانس فراهم کند.

مقامات ایران می گویند ممکن است ظرف چند هفته به بازرسان سازمان ملل متحد اجازه داده شود از داخل رآکتورجدید آب سنگین اراک دیدن کنند.

خبرگزاری جمهوری اسلامی نیز به نقل از بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران نوشت تهران مایل است به بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی اجازه دهد پیش از دوربعدی مذاکرات با آژانس در ۱۱ دسامبر، به مراکز اتمی ایران دسترسی پیدا کنند. وی روز سه شنبه گفت هنوز لازم است روی جزئیات بازرسی کار شود.
در وین، یوکیا آمانو، مدیر آژانس، به خبرگزاری فرانسه گفت او هنوز می خواهد ایران به پرسش هایی درباره آنچه برنامه تسلیحات اتمی آن نامیده می شود پاسخ دهد، هر چند این موضوع مشخصا در توافق قید نشده است.
XS
SM
MD
LG