لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۰۹

عضو هیئت رئیسه مجلس ایران کنگره آمریکا را تهدید کرد


محمد دهقان، عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی تهدید کرد در صورت تصویب تحریم های جدید مرتبط با برنامه اتمی ایران در کنگره آمریکا، مجلس شورای اسلامی می تواند مقابله به مثل کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، آقای دهقان روز سه شنبه گفت: «اگر کنگره آمریکا بخواهد مذاکرات را به شکست بکشاند پارلمان ایران نیز می تواند دولت را موظف به توسعه فناوری هسته ای نماید.»

آقای دهقان گفته «اگر آمریکا و ۱+۵ رفتار تند و غیر منطقی در مقابل نرمش ایران نشان دهد، دست ما هم باز است.»

قانونگذاران آمریکایی روز یکشنبه اعلام کرده بودند برای جلوگیری از امتیاز دادن بیش از اندازه واشنگتن در توافق احتمالی هسته ای با تهران، قصد دارند تحریم ها علیه ایران را تنگ تر کنند.

اما خبرگزاری رویترز روز دوشنبه گزارش داد که قانون گذاران سنا پیش از تصمیم گیری در مورد تحریم های جدیدتر، منتظر توضیحات جان کری، وزیر امورخارجه آمریکا می مانند.

قرار است آقای کری روز چهارشنبه این هفته توضیحات خود را در مورد مذاکرات اتمی با ایران به قانون گذاران در کمیته بانکی سنای آمریکا ارائه کند.

باب مندز، رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا پیشتر گفته بود برای حفظ فشار تحریم ها علیه ایران روی بسته جدیدی از تحریم ها کار می شود.

قانونگذاران آمریکایی نگران آن هستند که برنامه اتمی ایران اهدافی نظامی داشته باشد، اتهامی که مقامات ایران آن را رد می کنند. گروه های حامی اسرائیل برای تصویب تحریم های سخت تر مرتبط با برنامه اتمی ایران در کنگره آمریکا فعال هستند.

کاخ سفید از کنگره خواسته است از اعمال تحریم های جدید تر علیه ایران، برای انعطاف پذیری در مذاکرات اتمی خودداری کند. اسرائیل با کاهش تحریم های ایران مخالفت کرده است.

مذاکرات اتمی قدرت های جهانی با ایران شنبه گذشته در ژنو بدون دستیابی به توافق به پایان رسید. قرار است این گفتگو ها از ۲۹ آبان ماه در سطح پایین تر از وزیران امورخارجه ادامه یابد.
XS
SM
MD
LG