لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۵

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی راهی ایران شد


عباس عراقچی و یوکیاآمانو در مذاکرات اخیر مربوط به نظارت بر برنامه هسته ای ایران در وین
عباس عراقچی و یوکیاآمانو در مذاکرات اخیر مربوط به نظارت بر برنامه هسته ای ایران در وین
به گزارش خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، ایرنا، یوکیو آمانو، رئیس سازمان بین المللی انرژی اتمی روز یکشنبه از وین عازم تهران شد.

سفر آقای آمانو به تهران یک روز پس از پایان دور دوم مذاکرات ایران با گروه پنج به علاوه یک در ژنو صورت می گیرد. مذاکره کنندگان در ژنو، با اعلام دست یابی به پیشرفت هایی در مذاکرات، دور بعدی را به روز ۲۰ نوامبر موکول کردند.

وزیر خارجه بریتانیا ابراز امیدواری کرد که مذاکرات در دور بعدی به نتیجه نهایی برسد.

آقای آمانو در آستانه سفر به تهران در فرودگاه وین به خبرنگاران گفت امیدوار است در نشست با مقام های تهران برای حل موضوع های حل ناشده و کمک به پیشبرد تحقیقات آژانس در زمینه فعالیت های اتمی ایران، نتایجی ملموس و واقعی به دست آید. به گونه ای که مسالمت آمیز بودن برنامه هسته ای ایران را تضمین کند.

روز شنبه رضا نجفی، نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی، با تأیید خبر سفر آقای آمانو به تهران، هدف او از این سفر را امضای توافق نامه ای میان تهران و آژانس دانسته بود. به گفته رضا نجفی، جمهوری اسلامی متنی شامل پیشنهادهای عملی تهیه کرده است که قرار است روز دوشنبه در تهران نهایی شود و «طرفین در مورد آن به توافق برسند.»

آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارشی هدف از این سفر را «بررسی مسائل فنی» مربوط به نظارت بر برنامه هسته ای ایران ذکر کرده است.

روز دوشنبه همچنین کارشناسان آژانس در تهران با کارشناسان ایرانی در باره مسائل فنی گفت و گو خواهند کرد.

آقای آمانو به دعوت علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران به تهران سفر می کند.

یوکیا آمانو پیش از آغاز مذاکرات در ژنو گفته بود آژانس هنوز به این نتیجه نرسیده است که برنامه هسته ای ایران به تمامی صلح آمیز است. با این حال یک هفته پیش آقای آمانو از تغییر روش دولت جدید ایران در رابطه با آژانس ابراز خوشوقتی کرد. به گفته او دولت آقای روحانی همکاری با آژانس را مستقل از مذاکرات سیاسی با گروه ۵+۱ درباره لغو تحریم ها درنظر گرفته است.

سخنان آقای آمانو پس از دیدار با نماینده ایران و آغاز دور جدید گفت و گوبا آژانس ایراد شد. در این گفت و گوها عباس عراقچی مذاکره کننده ارشد اتمی ایران نیز شرکت داشت. جزئیات این مذاکرات اعلام نشد، اما گفته می شود ایران طرح جدیدی به آژانس بین المللی انرژی اتمی ارائه داده است. در پی این دور مذاکرات، آقای آمانو طرح ایران را دارای تغییراتی با محتوای متفاوت ارزیابی کرد و عباس عراقچی نیز گفت این طرح «بن بست رابطه میان آژانس و ایران را تاحد زیادی از بین می برد.»

دوربعدی این مذاکرات روز دوشنبه ۲۰ آبان در تهران تعیین شده بود.
XS
SM
MD
LG