لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۴۸

روحانی:تداوم مذاکرات بدون گذشتن از حقوق هسته ای


.
.
رئیس جمهوری ایران می گوید مذاکره درباره برنامه هسته ای ایران ادامه می یابد.

حسن روحانی روز یکشنبه در جلسه رای اعتماد به وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان به نمایندگان مجلس ادامه مذاکرات را به سود منطقه و جهان دانست.

او گفت: «در مذاکرات همان قدر که ایران سود می‌برد، منطقه و جهان و طرف‌های مذاکره ما هم سود می‌برند. این مذاکرات موفقیتش به معنای آرامش و ثبات بیشتر برای این منطقه و جهان است. این مذاکرات موفقیتش به معنای هموار شدن مسیر تعامل سازنده ایران و کشورهای منطقه است. این مذاکرات معنایش این است که ایران نقش خود را بهتر در منطقه و جهان ایفا کند. اگر مسایل منطقه و جهان می‌خواهد حل شود، دنیا بداند بدون حضور و ایفای نقش ایران، یا مشکلات منطقه حل نمی‌شود و یا با هزینه بسیار گزاف حل می‌شود»

آقای روحانی همچنین افزود که ایران در هیچ مذاکره ای با جامعه بین المللی از حقوق هسته ای خود دست بر نمی دارد. او غنی سازی اورانیوم در خاک ایران را از جمله این حقوق ذکر کرد.

«برای ما خط قرمزها قابل عبور نیست، حقوق ملت ایران خط قرمز ماست، منافع ملی خط قرمز ماست و از جمله این حقوق مردم ایران، حقوق هسته‌ای در چارچوب مقررات بین‌المللی و از جمله غنی‌سازی در داخل خاک ایران است».

سخنان روحانی در مجلس شورای اسلامی، که اکثریت آن را تندروها و محافظه کاران تشکیل می دهد، پس از آن بود که وزیرخارجه روحانی و همکاران او در مذاکرات ژنو، از پیشرفت مذاکرات بدون رسیدن به توافق نهایی خبر داده بود.

این مذاکرات با هدف تشویق ایران به تعلیق غنی سازی و فعالیت هایی که می تواند به تولید سلاح اتمی منجر شود، در ازای کاهش یا برداشتن برخی از تحریم های سازمان ملل علیه ایران برگزار می شود. پنج کشور عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل همراه با آلمان و رئیس سیاست گذاری اتحادیه اروپا طرف های این مذاکرات با ایران هستند.

در حالی که روز شنبه با فراخوان وزیران خارجه پنج عضو دائمی شورای امنیت و آلمان به ژنو، امیدهایی درمورد امضای متن نهایی توافق نامه بوجود آمده بود، فرانسه با اعلام آن که متن پیشنهادی برای متوقف کردن برنامه غنی سازی اورانیوم ایران و توسعه نیروگاه تولید پلوتونیوم بسیار ناتوان است، با این متن مخالفت کرد.

اسرائیل که برنامه هسته ای ایران را خطری مرگبار می نامد، علیه هرگونه معامله ای که بخشی از ظرفیت تولید سوخت اتمی ایران راسالم باقی بگذارد و در عوض به ایران فرصتی برای رهایی از تحریم ها بدهد، هشدار داد. او روز شنبه قبول متن پیشنهادی کشورهای غربی را « معامله با احمق ها» خواند.

جان کری وزیر خارجه آمریکا روز یکشنبه به تلویزیون آمریکایی ان بی سی گفت امریکا در مذاکرات «نه چشم بسته عمل می کند و نه احمق است». او گفت قصد دولت آمریکا در هر معامله ای که با ایران انجام دهد «انجام معامله ای خوب» است که «خواست های اسرائیل و جهان را تضمین کند.»

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران در گفت و گو با خبرنگاران، مذاکرات پر شتاب سه روزه در ژنو را خوب و برای همه طرف ها سازنده توصیف کرد. او ابراز امیدواری کرد که در دوربعدی مذاکرات که تاریخ آن ۲۰ نوامبر تعیین شده، توافق نهایی به دست آید.

ویلیام هیگ، وزیر خارجه بریتانیا روز یکشنبه به تلویزیون این کشور گفت زمان رسیدن به توافق نهایی درباره برنامه پر مناقشه اتمی ایران نزدیک است و می تواند در چندهفته آینده به نتیجه برسد.

کاترین اشتون، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز روز یکشنبه به خبرنگاران گفت پیشرفت های واقعی و ملموسی در مذاکرات به دست آمد اما هنوز اختلاف نظرهایی وجود دارد.
XS
SM
MD
LG