لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۲

مخالفت روحانیون سنتی با طرح لغو ممنوعیت ورود زنان به ورزشگاه ها


در ادامه موج مخالفت برخی مراجع تقلید و روحانیون سنتی ایران با ورود تماشاگران زن برای تماشای مسابقات مردان، آیت الله جعفر سبحانی از مسئولانی که به فکر حضور زنان در ورزشگاهها هستند انتقاد کرد.

به نوشته خبرگزاری ایسنا آیت الله سبحانی روز سه‌شنبه ۱۴ آذر در سخنانی در قم ضمن مخالفت با حضور زنان در ورزشگاهها آن را با «عفت زنان» ناسازگار دانست. او اضافه کرد: «مسئولان برای ازدواج زنان فکر کنند؛ به فکر طلاق‌ها باشند؛ برای اعتیاد کشور کاری انجام دهند؛ نه اینکه به فکر حضور بانوان در ورزشگاه باشند.»

در روزهای اخیر آیت الله مکارم شیرازی نیز در سخنانی از مطرح شدن دوباره ورود زنان به ورزشگاهها انتقاد کرده و گفته بود که دولت بهتر است فکری به حال گرانی کرده و دیگر این مسئله را مطرح نکند.

از سوی دیگر، باشگاه خبرنگاران جوان هم روز سه شنبه با اشاره به این که آیین نامه ای که وزارت ورزش برای ورود تماشاگران زن به ورزشگاهها تهیه کرده به شورای عالی امنیت ملی رفته، نظر برخی از روحانیون عالیرتبه قم را درباره آن پرسیده است. در پاسخ به این نظرخواهی، آیت الله نوری همدانی، گرامی، علوی گرگانی و صافی، حضور زنان را در ورزشگاه‌های مسابقات مردان جایز ندانستند چرا که « نگاه زنان احیانا به بدن‌های نیمه عریان ورزشکاران می‌افتد و عواقب خوبی ندارد.»

مخالفت روحانیون سنتی با حضور تماشاگران زن در ورزشگاهها در حالیست که در مسابقات بین‌المللی جلوگیری از ورود زنان به ورزشگاهها بارها برای ورزش ایران دردسرساز شده است. در سالهای گذشته ممنوعیت ورود زنان به سالن مسابقات جهانی والبیال در ایران موجب لغو یکی از میزبانی‌های ایران از سوی فدراسیون جهانی والیبال شد.

فعالان حامی آزادی ورود زنان به ورزشگاهها برای لغو این ممنوعیت تا کنون بارها دست به تجمع و اقدامات اعتراضی زدند. معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری ایران نیز اعلام کرد که طرحی برای ورود زنان به ورزشگاهها در حال تهیه است.

حال در حالیکه عربستان سعودی به عنوان سختگیرترین حکومت در مورد آزادی‌های زنان، ممنوعیت ورود زنان به ورزشگاهها را لغو کرده است، روحانیون سنتی ایران با طرح دولت برای لغو ممنوعیت ورود زنان ایرانی به ورزشگاهها مخالفت کرده‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG