لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۵۶

با ۸ دختر که قصد حضور در ورزشگاه آزادی را داشتند، «برخورد شد»


یکی از تجمعات زنان در اعتراض به ممانعت از حضور زنان در ورزشگاه‌ها
یکی از تجمعات زنان در اعتراض به ممانعت از حضور زنان در ورزشگاه‌ها

مدیرکل دفتر امور انتظامی وزارت کشور ایران می‌گوید دخترانی که قصد داشتند برای دیدن بازی استقلال و پرسپولیس وارد استادیوم آزادی شوند، بازداشت نشده‌اند بلکه از ورود آنها به ورزشگاه جلوگیری شده است.

روز سه شنبه ۲۶ بهمن برخی رسانه‌های ایران از بازداشت ۸ دختر خبر دادند که قصد داشتند روز یکشنبه برای تماشای شهرآورد(دربی) تهران، در پوشش لباس پسرانه وارد ورزشگاه آزادی شوند. اما ساعتی بعد سرتیپ علیرضا عادلی، مدیرکل دفتر امور انتظامی وزارت کشور با تکذیب بازداشت گفت که «با این افراد برخورد قانونی مناسب انجام گرفت.»

او توضیح بیشتری درباره نوع برخورد انجام شده نداده است و اضافه کرده که سه دختر برای بازی استقلال و السد قطر هم به ورزشگاه رفته بودند که با آنها نیز «برخورد مناسب و قانونی شد.»

این مقام دولتی مدعی است که راه ندادن زنان به ورزشگاه «به سبب حفظ شأن آنها» است و زنان می‌توانند مسابقات را از تلویزیون به طور زنده تماشا کنند.

حضور در ورزشگاه‌ها یکی از مطالبات زنان ایرانی است جز در مقاطع محدودی و برای برخی مسابقات والیبال و بسکتبال، هرگز محقق نشده است. پیش از این ممنوعیت ورود زنان به ورزشگاه‌ها برای تماشای مسابقات والیبال باعث شده بود تا فدراسیون جهانی والیبال هشدار بدهد در صورت تداوم این رویه ایران از میزبانی مسابقات جهانی محروم خواهد شد.

شهیندخت مولاوردی، معاون رئیس جمهوری ایران در امور زنان و خانواده گفته است که بالاخره با گذشت ۳۶ سال از عمر جمهوری اسلامی باید چاره‌ای برای حضور زنان در ورزشگاه‌ها اندیشیده شود.

به تازگی مسعود شجاعی، بازیکن تیم ملی فوتبال ایران در گفت‌وگو با رادیو فردا از فساد در فوتبال و عدم حضور زنان در ورزشگاه‌ها انتقاد کرده است که باعث شده تا به فدراسیون فوتبال ایران احضار شود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG