لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۳۰

آمادگی ایران برای بحثِ محدودیت غنی سازی


معاون وزارت امور خارجه ایران گفت که جمهوری اسلامی ایران آماده است تا در مورد محدودیت غنی سازی اورانیوم خود با غرب مذاکره کند.

عباس عراقچی، معاون امور حقوقی و بین المللی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، گفته است که ایران مایل است تا در مورد سطح غلظت غنی سازی اورانیوم خود با غرب مذاکره کند، ولی هرگز جریان غنی سازی خود را متوقف نخواهد کرد.

آقای عراقچی، که در هیات مذاکره کننده اتمی ایران در گفت و گو با غرب است گفت:« ظرف ده سال گذشته، ما مصراً گفته ایم که ایران هرگز تن به توقف کامل غنی سازی اورانیوم خود نخواهد داد.»

خبرگزاری ایسنا، به نقل از آقای عراقچی روز یکشنبه نوشت، که جمهوری اسلامی ایران آماده است تا با غرب در مورد چارچوب، سطح، روش، مقر غنی سازی به گفتگو بنشیند، بشرط آنکه این مذاکرات حق غنی سازی اورانیوم ایران را نقض نکند.

جمهوری اسلامی ایران روز پنجشنبه گذشته نشستی با وزیران امور خارجه کشورهای قدرتمند جهان در مورد چارچوب مذاکراتی داشت که قرار است در پانزدهم و شانزدهم ماه آینده در ژنو در مورد برنامه اتمی ایران برگزار شود.

کشورهای غربی از ایران خواسته اند تا کلیه برنامه های غنی سازی اورانیوم خود را که غلظت آن فراتر از سطح مورد نیاز برای تولید برق است متوقف، و تأسیسات زیرمینی فردو در نزدیکی مرکز شهر قم را بکلی مسدود کند.

آقای عراقچی تأکید کرد که مذاکرات ایران با کشورهای موسوم به «گروه ۵ به اضافه یک»، یعنی بریتانیا، چین، فرانسه، روسیه، آمریکا به اضافه آلمان، باید در جهت کاهش تحریم ها، و حق ایران در غنی سازی اورانیوم صورت پذیرد.

معاون امور حقوقی و بین المللی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت که ایران آماده است کلیه نگرانیهائی که غرب در مورد برنامه های اتمی ایران دارد را برطرف سازد.

او افزود حذف تحریم ها و حق ایران برای غنی سازی اورانیوم در محور گفتگوهای تلفنی تاریخی روز جمعه حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، و همتای آمریکائیش، باراک اوباما بوده است.

مذاکرات پانزده دقیقه ای تلفنی اولین مذاکرات بین سران دوکشور پس انقلاب اسلامی سال ۱۹۷۹ در ایران و تیره شدن روابط بین کشور بود.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران ابراز امیدواری کرده است که ظرف یکسال آینده ایران و گروه ۵ به اضافه به توافقی دست خواهند یافت، و از نگرانیهای جامعه جهانی در مورد برنامه اتمی ایران بشدت کاسته خواهد شد.
XS
SM
MD
LG