لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۲

دیدار وزیران امور خارجه ایران و آمريکا


جان کری، وزير امور خارجه آمريکا، روز پنجشنبه با همتای ايرانی خود، محمد جواد ظريف در نیویورک ديدار و گفتگو کرد. این بالاترین سطح گفتگوی مستقیم میان مقامهای ارشد دو دولت در بیش از سی سال گذشته است.

روز پنجشنبه به دنبال مذاکرات با ۵ قدرت بزرگ دیگر جهان درباره برنامه اتمی ایران، آقایان کری و ظریف به مدت ۳۰ دقیقه با یکدیگر گفتگو کردند.

این دیدار و گفتگو بالاترین سطح گفتگوی مستقیم میان مقامهای ارشد دو دولت از زمان انقلاب اسلامی در سال ۱۹۷۹ ميلادی، و بعد از گروگان گرفته شدن دیپلماتهای آمریکایی در تهران، و قطع روابط دیپلماتیک میان دو کشور، به شمار می رود.

آقای کری گفت «ملاقات سازنده ای» با همتای ایرانی خود داشته است و لحن ایران را «خیلی متفاوت» توصیف کرد، ولی افزود «یک ملاقات و لحن متفاوت» به سوالها درباره برنامه اتمی ایران پاسخ نمی دهد.

آقای ظریف به نوبه خود گفت در ملاقات با اعضای دائمی شورای امنیت و آلمان پذیرفته شد که مذاکرات سرعت بیشتری یابند و افزود امیدوار است ظرف یک سال به نتیجه برسد.

مقامهای آمریکا تایید کردند که ایران چنین پیشنهادی ارائه داده، اما از ایران خواستند تا در نشست بعدی ۵+۱ در ماه آینده در ژنو، پیشنهاد خود را با جزئیات آماده و ارائه نماید.

آقای کری گفت که از سفر محمد جواد ظریف به نیویورک برای ملاقات با نمايندگان قدرت های بزرگ جهان خوشحال است، و افزود، ظریف «احتمال هایی» را مطرح کرده است.

ویلیام هیگ وزیر امور خارجه بریتانیا گفت لحن و روح حاکم بر مذاکرات بسیار خوب بود و بهبود بزرگی در سالهای اخیر به شمار می رود.

ایران به دلیل مشکوک بودن برنامه هسته ای اش به تولید بمب اتمی، مورد تحریمهای بین المللی قرار گرفته است. ایران تاکید می کند که برنامه ای صلح آمیز دارد و مقاصد غیرنظامی را دنبال می کند و استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای از حقوق اوست.

جان کری بعد از اين ملاقات به کانال تلویزیونی سی بی اس آمريکا گفت تا زمانی که ایران دارای یک فرایند بازرسی هسته ای شفاف و قابل اثبات نباشد آمريکا تحريمها را ادامه می دهد.
XS
SM
MD
LG