لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۰۶

«مقدمات دیدار با رئیس‌جمهوری آمریکا فراهم نبود»


حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران، روز شنبه (۶ مهرماه)‌ پس از بازگشت به ایران از سفر نیویورک گفت ملاقاتی در سطح روسای جمهوری دو کشور ایران و آمریکا مستلزم مقدمات زیادی است. او گفت در جریان سفر نیویورک مقدمات لازم برای این دیدار امکانپذیر نبود.

خبرگزاری ايرنا به نقل از آقای روحانی نوشت: «ما زمان کافی برای انجام هماهنگی‌های لازم و فراهم کردن مقدمات ملاقات نداشتيم. نپذيرفتن اين درخواست به اين دليل بود که ما وقت کافی برای اين ملاقات نداشتيم.» او گفت تیم دیپلماتیک اعزامی به ایران مایل نبود ملاقات به شکل «نارس» صورت گیرد.

آقای روحانی در پی بازگشت به تهران از سفر پنج روزه به نیویورک برای شرکت در شصت و هشتمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد، دربارهگفت‌وگوی تلفنی خود با باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا گفت که این مکالمه بیشتر بر مسئله اتمی ایران متمرکز بود. او به خبرگزاری مهر گفت که در مکالمه تلفنی با آقای اوباما گفته است که این مسئله «نه تنها حق مردم ایران، بلکه غرور ملی ملت ایران است.»

باراک اوباما ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا و حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، روز جمعه پیش از آن که آقای روحانی نیویورک را ترک کند و عازم تهران شود تلفنی صحبت کردند. آقای اوباما در سخنانی که پس از این مکالمه در کاخ سفید ایراد کرد گفت که در گفت و گو با آقای روحانی بر حق داشتن برنامه صلح آمیز هسته ای ایران تاکید کرده است.

آقایان روحانی و اوباما، اولین روسای جمهوری ایران و آمریکا هستند که در ۳۴ سال گذشته، و به دنبال وقوع انقلاب در ایران در سال ۱۳۵۷ با یکدیگر مسقیما صحبت کرده اند.

رييس جمهوری ايران به مهر گفت: «درباره ۱+۵ گفتم با دريچه‌ای که از سوی ملت ايران ايجاد شده بايد از اين فرصت استفاده و در اين مسئله تسريع کرد که رئيس جمهور آمريکا گفت: من به وزير خارجه دستور می دهم که در اين امر تسريع داشته باشد؛ عمده بحث ما اين بود که در بحث هسته‌ای با سرعت بيشتری عمل کنيم.»

آقای روحانی روز شنبه وارد تهران شد و در فرودگاه مهرآباد تهران مورد استقبال حامیان و شماری از دولتمردان جمهوری اسلامی قرار گرفت. پیشتر خبرگزاری اسوشیتدپرس گفت صدها تن از حامیان و ده ها تن از منتقدان آقای روحانی در فرودگاه حاضر شده بودند.

حسن روحانی گفته است هر گونه سیاستی که در آینده در ایران اتخاذ شود در چارچوب عزت و مصلحت و سیاست کلی که «رهبری ترسیم کند خواهد بود.»

XS
SM
MD
LG