لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۱۱

روحانی خواستار توافق اتمی بین ۳ تا ۶ ماه دیگر شد


حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در گفتگو با روزنامه واشنگتن پست اعلام کرد که خواهان آن است که تا ۳ ماه دیگر، با کشورهای غربی بر سر برنامه اتمی ایران به توافق برسد.

آقای روحانی روز چهارشنبه به روزنامه آمریکایی واشنگتن پست گفت ایران حاضر است اقداماتی برای شفاف شدن برنامه اتمی ایران انجام دهد که صلح آمیز بودن آن را نشان دهد.

سخنان آقای روحانی یک روز قبل از ادامه گفتگو های بین المللی بر سر برنامه غنی سازی اورانیوم ایران بیان شد. کشورهای غربی احتمال می دهند که هدف غنی سازی اورانیوم در ایران تولید بمب اتمی باشد.

حسن روحانی به واشنگتن پست گفت «تنها راه رو به جلو» این است که یک جدول زمانی در مذاکرات اتمی گنجانده شود.

رئیس جمهوری ایران گفت تهران با یک جدول زمانی ۳ تا ۶ ماهه برای رسیدن به توافق اتمی موافق است، اما هر چه این توافق سریعتر صورت بگیرد، برای همه بهتر است.

حسن روحانی همچنین گفت آیت الله خامنه ای به او برای حل مسئله اتمی «اختیارات کامل» داده است. او گفت اگر توافق هسته ای حاصل شود، این می تواند «نقطه آغازی» برای بهبود روابط با واشنگتن باشد.

حسن روحانی پیشتر در روز چهارشنبه گفت مناسب نبودن زمان، علت دست ندادن او با باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در سازمان ملل متحد بود. آقای روحانی گفت او موافق دیدار با رئیس جمهوری آمریکا در آینده است.

در جریان مذاکرات اتمی ایران و گروه ۱+۵ که روز پنجشنبه در نیویورک صورت می گیرد، جان کری وزیر امورخارجه آمریکا و محمد جواد ظریف وزیر امورخارجه ایران شرکت می کنند. این بالاترین سطح ملاقات مقامات دو کشور طی ۶ سال گذشته است.

آمریکا، بریتانیا، فرانسه، چین، روسیه، پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به همراه آلمان گروه ۱+۵ را تشکیل می دهند.

تحلیلگران گفتگو های روز پنجشنبه را به عنوان آزمایشی برای سنجش میزان تمایل دولت جدید ایران برای رسیدن به یک توافق اتمی قلمداد می کنند.

حسن روحانی در سخنرانی خود در سازمان ملل متحد که روز سه شنبه انجام شد، مواضع پیشین ایران را برای به رسمیت شناختن حق غنی سازی اورانیوم برای اهداف صلح آمیز تکرار کرد.

مقامات آمریکا از سخنان جدید مقامات ایران، مخصوصا در مقایسه با محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری پیشین ایران استقبال کرده اند. با وجود این، آنان اعلام کرده اند که خواهان اقدامات عملی ایران هستند.

حسن روحانی همچنین به خبرنگاران گفت هلوکاست، جنایتی از سوی نازی ها علیه یهودیان بود که نمی توان آن را نادیده گرفت. محمود احمدی نژاد هلوکاست را ابتدا منکر شده بود. حسن روحانی گفت مهم است که قربانیان هلوکاست، دیگران را «قربانی» نکنند.
XS
SM
MD
LG