لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۲۷

روحانی: فضای مناسبات ایران و آمریکا فرق کرده است


حسن روحانی رئیس جمهوری ایران گفت امیدوار است مذاکره با قدرت های عمده درباره برنامه اتمی، در کوتاه مدت نتایجی به بار آورد.

به گزارش رویترز، روز جمعه حسن روحانی در یک کنفرانس خبری در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک، گفت فضای مناسبات ایران و آمریکا با گذشته کاملا متفاوت است .

آقای روحانی که یک روز پس از ملاقات وزیران امور خارجه دو کشور سخن می گفت، با اشاره به «منافع مشترک» دو کشور اظهار داشت «هدف ما حل مشکلات و ایجاد گام به گام اعتماد بین دو دولت و دو ملت است.»

اسوشیتد پرس در گزارش خود از قول روحانی نوشت که: پرزیدنت اوباما در سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد با لحن جدیدی سخن گفته که او را به کاهش تنش بین دو کشور خوشبین ساخته است.
روحانی همچنین گفت انتخابات اخیر ایران فضای جدیدی به وجود آورد که می تواند راه را برای مناسباتی بهتر با غرب هموار سازد.
رئیس جمهوری ایران گفت به این دلیل با پرزیدنت اوباما ملاقات نکرد که وقت کافی برای برنامه ریزی چنین دیداری وجود نداشت.

روحانی همچنین گفت امیدوار است مذاکرات اتمی «نتایج ملموسی در یک دوره کوتاه به بارآورد.»

رئیس جمهوری ایران در مورد سوریه گفت ایران خواهان مشارکت فعالانه در هر کنفرانس جدید است.
به گزارش خبرگزاری فرانسه آقای روحانی گفته است در صورتی که از ایران برای شرکت در کنفرانس ژنو یا هر گردهمایی بین المللی دیگر دعوت شود، آن را «به خاطر مردم سوریه قبول خواهد کرد.»

آقای روحانی در بخشی دیگر تاکید کرد که ایران هرگز از وعده ها و تعهدات خود در مذاکرات اتمی طفره نخواهد رفت، و پیشنهاد خود را در جلسه بعدی در ژنو ارائه خواهد کرد.
رئیس جمهوری ایران بار دیگر تحریم هایی اعمال شده علیه ایران را «غیر قانونی» نامید و آنها را ابزاری توصیف کرد که برخی کشورها برای دنبال کردن یک سیاست خارجی «کوتاه بینانه» به کار می برند. وی افزود تمام کشورها جهت برقراری صلحی عادلانه و بادوام برای تمام جهان باید از حکومت قانون پیروی کنند. و «بنابراین، تمام کشورها باید از به کاربردن اقدامات اقتصادی، مالی یا تجارتی یک جانبه مغایر با قوانین بین الملی یا منشور سازمان ملل متحد، که از توسعه اقتصادی و اجتماعی، به ویژه در کشورهای در حال رشد جلوگیری می کند، پرهیز کنند.»
XS
SM
MD
LG