لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۴۷

انتقاد شدید ایران از گزارش آژانس انرژی اتمی


ایران از «اتهامات بی پایه و اساس» در مورد فعالیت های هسته ای این کشور از «آژانس بین المللی انرژی اتمی» به شدت انتقاد کرده است.

خبرگزاری رویترز با استناد به سندی که روی تارنمای آژانس منتشر شده، نوشته است «ادبیات به دور از آشتی این سند و این واقعیت که ایران از آژانس سازمان ملل متحد خواسته است تا به صورت علنی آن را چاپ کند می تواند عاملی برای دلسردی افراد و گروه هایی باشد که به نرم شدن رویکرد ایران در مورد برنامه اتمی این کشور در دولت حسن روحانی، رئیس جمهوری جدید امید بسته بودند».

دولت ایران روز ۲۵ سپتامبر اعلام کرد قصد دارد گفتگوهای جداگانه ای با ۶ قدرت جهانی برگزار کند تا در مدت زمان ۳ تا ۶ ماه برای اختلاف نظرها در مورد برنامه غنی سازی اورانیوم این کشور یک راهکار دیپلماتیک بیابد.

«آژانس بین المللی انرژی اتمی» روز پنج شنبه روی تارنمای خود سند ۲۰ صفحه ای را منتشر کرد که در آن ایران بسیاری از اعتراضات خود نسبت به گزارش ماه گذشته آژانس در مورد برنامه اتمی این کشور را در یک «یادداشت توضیحی» مطرح کرده است.

در بخشی از این سند آمده است «ادعاها و اتهامات بی پایه و اساسی که علیه فعالیت های صلح آمیز جمهوری اسلامی ایران مطرح شده اند ... بی پایه و اساس، غیرمنصفانه و غیرقانونی و از منظر جانبداری سیاسی مطرح شده اند».

انتقاد ایران اشاره ای به نگرانی های آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارش های اخیری است که در مورد ابعاد نظامی احتمالی فعالیت های اتمی تهران مطرح شده بود.
XS
SM
MD
LG