لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۳

آرشیو بلاگ زنده نشست گروه ۲۰، ایتالیا - پرزیدنت بایدن: وقت آن است که ایران درباره برجام، حسن نیت نشان دهد

پرزیدنت بایدن با رهبران سه کشور اروپایی در این مورد روز شنبه دیدار کرد. در این دیدار یک بیانیه مشترک از سوی چهار رهبر با ۶ محور صادر شد و از ایران خواسته شد به اجرای تعهدات کامل برجام باز گردد.

  • نشست رهبران گروه ۲۰ در رم پایتخت ایتالیا آغاز شد. این نشست تا روز یکشنبه ادامه دارد
  • جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا، رهبران کشورهای فرانسه، آلمان، ایتالیا، بریتانیا، عربستان و ترکیه در این نشست حضور دارند. روسای جمهوری چین و روسیه در این نشست حضور ندارند
  • مذاکرات هسته‌ای با ایران یکی از موضوعات جانبی این نشست است. پرزیدنت بایدن با رهبران سه کشور اروپایی در این مورد روز شنبه دیدار کرد. در این دیدار یک بیانیه مشترک از سوی چهار رهبر با ۶ محور صادر شد و از ایران خواسته شد به اجرای تعهدات کامل برجام باز گردد.
۰۲:۵۶ ۱۰.۸.۱۴۰۰

---- پایان بلاگ زنده ----

این بلاگ زنده در روزهای ۷ تا ۱۰ آبان ۱۴۰۰ برای پوشش نشست رهبران گروه ۲۰، ایجاد شد و دیگر به روز نمی‌شود.

۰۲:۵۳ ۱۰.۸.۱۴۰۰


جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، در جریان یک کنفرانس خبری در روز پایانی نشست گروه٢٠ در رم، پایتخت ایتالیا، ازبه دیدار روز گذشته خود با رهبران سه کشور اروپایی درباره برنامه هسته‌ای ایران اشاره کرد و گفت که «دیپلماسی» بهترین گزینه برای رسیدگی به آن است و ایران باید با «حسن نیت» به مذاکرات بازگردد.

وی در پاسخ به دو پرسش در ارتباط با اظهارات مقام‌های ایرانی مبنی بر بازگشت تهران به مذاکرات تا پایان نوامبر و نیز اقدامات ایران در منطقه گفت، اقدام دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده، مبنی بر خروج از برجام همچنان آسیب می‌رساند اما ایران برای عدم بازگشت خود باید هزینه اقتصادی بدهد. پرزیدنت بایدن همچنین تاکید کرد ایالات متحده به اقدامات ایران در منطقه پاسخ خواهد داد.

۰۲:۴۹ ۱۰.۸.۱۴۰۰

جو بایدن:‌ وضع موجود با ایران، پیامدهای کار نادرست ترامپ در خروج از برجام است

۱۹:۱۲ ۹.۸.۱۴۰۰

تا ساعاتی دیگر، جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا در یک کنفرانس خبری در حاشیه نشست سران عضو گروه ۲۰ شرکت خواهد کرد. از صدای آمریکا زنده ببینید:

۱۸:۱۱ ۹.۸.۱۴۰۰

دیدار بایدن و اردوغان در حاشیه گروه ۲۰

مهمترین دیدار روز دوم جوبایدن رئیس جمهوری در حاشیه نشست گروه ۲۰، دیدار با رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه بود. ترکیه با اینکه از متحدان اصلی آمریکا در منطقه و عضو ناتو است، اما در دو سال اخیر به روسیه نزدیک شده است.

در دیدار روز یکشنبه، رئیس جمهوری آمریکا به اردوغان یادآور شد که قصد دارد روابط سازنده با ترکیه را حفظ کند و حتی توسعه بدهد. او در این دیدار بار دیگر به نگرانی ایالات متحده در مورد در اختیار داشتن سامانه موشکی اس-۴۰۰ روسیه از سوی ترکیه اشاره کرد.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین بر اهمیت وجود نهادهای دموکراتیک نیرومند، احترام به حقوق بشر و حاکمیت قانون برای صلح و رفاه در ترکیه تاکید کرد.

یک مقام ارشد آمریکایی به خبرنگاران همراه پرزیدنت بایدن گفت که آقای اردوغان درخواست کشورش برای خرید جنگنده های اف-۱۶ را مطرح کرد که پرزیدنت بایدن به او گفت برای محقق شدن فرآیندی وجود دارد که باید طی شود.


.

۲۰:۱۰ ۸.۸.۱۴۰۰


بعد از دیدار جو بایدن با سه رهبر اروپایی، آنها یک بیانیه مشترک صادر کردند. محورهایی از این بیانیه:‌

  • ایران برای احیای برجام به تعهدات خود در این توافق، به طور کامل عمل کند
  • این چهار کشور هرگز اجازه دستیابی جمهوری اسلامی به سلاح هسته‌ای را نمی‌دهند
  • اقدامات اخیر در افزایش غنی سازی، موجب نگرانی است و ایران برای برنامه هسته‌ای صلح آمیز، نیازی به این اقدامات ندارد
  • با ممانعت ایران از بازرسی‌ها، عملا بازگشت به برجام سخت تر می‌ٔشود
  • جمهوری اسلامی اگر به تعهدات کامل در برجام بازگردد،‌ تحریم‌ها لغو شده و ایران شاهد رشد اقتصادی خواهد بود.
  • ابراهیم رئیسی رئيس جمهوری ایران از این فرصت استفاده کند و برای حسن نیت، به مذاکرات بازگردد تا خطر افزایش نیابد.
۱۸:۵۳ ۸.۸.۱۴۰۰

ساعاتی پیش دیدار جو بایدن رئيس جمهوری آمریکا با رهبران سه کشور اروپایی عضو برجام آغاز شد. پیشتر کاخ سفید اعلام کرده بود که در حاشیه نشست گروه ۲۰ در رم، موضوع ایران از اولویت‌های پرزیدنت بایدن است. مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا از أواخر دولت حسن روحانی تعلیق شد.

۱۸:۴۹ ۸.۸.۱۴۰۰

ولادیمیر پوتین رئيس جمهوری روسیه که پیشتر اعلام کرد در نشست گروه ۲۰ در ایتالیا حضور نخواهد داشت، به صورت مجازی و از طریق ویدئو کنفرانس در این نشست شرکت کرد. همچنین به نمایندگی از او سرگئی لاوروف،‌ وزیر خارجه روسیه روز شنبه وارد رم شد.

پادشاه عربستان سعودی هم که سرپرستی هیات این کشور را بر عهده دارد، مجازی در جلسه شرکت کرد و وزیر خارجه را به جای خود به رم فرستاد.

ولادیمیر پوتین
ولادیمیر پوتین

۱۷:۰۹ ۸.۸.۱۴۰۰

گزارش تصویری: همسران رهبران عضو گروه ۲۰ در حاشیه این نشست در رم

۱۵:۵۶ ۸.۸.۱۴۰۰

♦️ جلسه جو بایدن و رهبران کشورهای اروپایی درباره ایران، در حاشیه نشست گروه ۲۰ در ایتالیا. آرش سیگارچی خبرنگار اعزامی صدای آمریکا به رم، شما را در جریان جزئیات قرار خواهد داد

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG