لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۴۰

خطیب‌زاده: پس از «جمع‌بندی داخلی» تاریخ مذاکرات وین را نهایی می‌کنیم


سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی - آرشیو
سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی - آرشیو

سخنگوی وزارت خارجه ایران از افزایش تعاملات دیپلماتیک در زمینه گفت‌وگوهای وین طی روزهای آینده خبر داد.

به گزارش رسانه‌های ایران، سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، روز دوشنبه ۱۹ مهر در واکنش به سخنان انگلا مرکل، صدراعظم آلمان، اروپا را به «بی‌عملی» در برابر خروج آمریکا از برجام متهم کرد و گفت «آلمان بسیاری از توافقات برجام را انجام نداد» و «مطمئنم صدراعظم آلمان از همه این جزئیات خبر ندارد.»

آنگلا مرکل روز یک‌شنبه گفته بود که ولادیمیر پوتین و شی جین پینگ، رؤسای جمهوری روسیه و چین، نیز مسئول هستند کمک کنند و ایران را به میز مذاکرات بازگردانند.

بر اساس گزارش روز دوشنبه رسانه‌های ایران، خطیب‌زاده گفت که طرف‌های مذاکره «باید به ایران اطمینان بدهند که این بار هیچ طرفی نقض برجام نخواهد کرد.»

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران همچنین از «تعاملات دیپلماتیک بیشتر» در خصوص تلاش برای احیای برجام و گفت‌وگوهای وین طی روزهای آینده خبر داد و تأکید کرد که جمهوری اسلامی ایران پس از «فرایند بررسی داخلی» و رسیدن به «جمع‌بندی»، «حتی یک ساعت» را از دست نخواهد داد که «تاریخ مذاکرات را نهایی» کند.

دولت ابراهیم رئیسی در ایران تاکنون تاریخ مشخصی را برای بازگشت به میز مذاکرات اعلام نکرده است. بسیاری از کشورهای غربی و خاورمیانه نسبت به برنامه هسته‌‌ای ایران و احتمال تولید بمب هسته‌ای نگران هستند، اما تهران می‌گوید برنامه‌اش صرفا صلح آمیز است.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، روز یکشنبه ۱۸ مهر گفت هفته‌های پیش رو برای آینده توافق هسته‌ای با ایران تعیین‌کننده است.

خانم مرکل که در جریان سفر به اسرائیل در یک کنفرانس خبری مشترک با نفتالی بنت، نخست وزیر آن کشور، شرکت کرده بود، گفت هر روز که بدون پاسخ جمهوری اسلامی به پیشنهادهای آمریکا برای رسیدن به یک توافق می‌گذرد، ایران اورانیوم بیشتری را غنی‌سازی می‌کند.

آمریکا به ایران هشدار داده است که فرصت بازگشت به مذاکرات نامحدود نخواهد بود و با توجه به عدم پایبندی تهران به تعهدات خود در توافق و پیشرفت‌هایی که در حوزه هسته‌ای می‌کند، ممکن است بازگشت به برجام منافع حاصل از آن را دیگر تامین نکند.

XS
SM
MD
LG