لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۲۴

صدراعظم آلمان: هفته‌های پیش رو برای برجام تعیین‌کننده است


آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، در کنفرانس خبری مشترک با نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل (یکشنبه ۱۸ مهر ۱۴۰۰)
آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، در کنفرانس خبری مشترک با نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل (یکشنبه ۱۸ مهر ۱۴۰۰)

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، روز یکشنبه ۱۸ مهر گفت هفته‌های پیش رو برای آینده توافق هسته‌ای با ایران تعیین‌کننده است.

خانم مرکل که در جریان سفر به اسرائیل و در یک کنفرانس خبری مشترک با نفتالی بنت، نخست وزیر آن کشور، صحبت می‌کرد، گفت هر روز که بدون پاسخ جمهوری اسلامی به پیشنهادهای آمریکا برای رسیدن به یک توافق می‌گذرد، ایران اورانیوم بیشتری را غنی‌سازی می‌کند.

خانم مرکل که دوره صدراعظمی او رو به پایان است، افزود که ولادیمیر پوتین و شی جین پینگ، رؤسای جمهوری روسیه و چین، نیز مسئول هستند که کمک کنند و ایران را به میز مذاکرات بازگردانند.

او گفت: «به نظر من روسیه و چین نیز مسئولیت دارند. زیرا اگر برجام دیگر آن چه را که باید انجام می‌داد انجام نمی‌دهد ... این [وضعیتی] بسیار دشوار است و بنابراین ما اکنون در هفته‌های بسیار تعیین‌کننده‌ای برای این توافق قرار داریم.»

دولت ابراهیم رئیسی در ایران تاکنون تاریخ مشخصی را برای بازگشت به میز مذاکرات اعلام نکرده است. بسیاری از کشورهای غربی و خاورمیانه نسبت به برنامه هسته‌‌ای ایران و احتمال تولید بمب هسته‌ای نگران هستند اما تهران می‌گوید برنامه‌اش صرفا صلح آمیز است.

ایران برنامه‌ هسته‌ای خود را گسترش داده و با اقداماتی نظیر تولید اورانیوم فلزی نگرانی‌های کشورهای غربی و منطقه‌ای نسبت به اهداف کلی هسته‌ای خود را افزایش داده است.

شهریور امسال بریتانیا، آلمان، و فرانسه در بیانیه ای از ادامه نقض تعهدات هسته‌ای ایران در برجام و تحریکات بیشتر تهران در زمینه هسته‌ای ابراز «نگرانی عمیق» کردند و با اشاره به کاربرد تسلیحاتی دانش مربوط به تولید اورانیوم فلزی اعلام کردند ایران هیچ دلیل غیرنظامی برای چنین فعالیتی ندارد و باید تولید آن را فورا متوقف کند.

آمریکا به ایران هشدار داده است که فرصت بازگشت به مذاکرات نامحدود نخواهد بود و با توجه به عدم پایبندی تهران به تعهدات خود در توافق و پیشرفت‌هایی که در حوزه هسته‌ای می‌کند، ممکن است بازگشت به برجام منافع حاصل از آن را دیگر تامین نکند.

XS
SM
MD
LG