لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۴

امیرعبداللهیان می‌گوید نگرانی اصلی ایران در مذاکرات احیای برجام «راستی‌آزمایی» لغو تحریم‌ها است


حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران
حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران، روز شنبه ۱۶ مهر گفت نگرانی اصلی جمهوری اسلامی در هر گفت‌وگویی پیرامون احیای توافق هسته‌ای برجام حول راه‌هایی برای «راستی‌آزمایی» لغو تحریم‌های آمریکا خواهد بود.

ایران و آمریکا تا پیش از توقف مذاکرات در خرداد ماه، شش دور مذاکره غیرمستقیم با هماهنگی اتحادیه اروپا و حضور دیگر اعضای برجام برای بازگشت دو طرف به پیروی کامل از آن توافق داشته‌اند، اما تاریخ برگزاری دور هفتم هنوز مشخص نیست.

دولت ابراهیم رئیسی گفته است در حال بررسی مذاکرات دولت قبل است و پس از پایان بررسی‌ها به وین باز‌می‌گردد. آمریکا در مقابل می‌گوید اگر دیر شود، بازگشت به پیروی از برجام شاید دیگر آن منافع قبلی را نداشته باشد.

به گزارش رویترز، امیرعبداللهیان روز شنبه در جریان بازدید از سوریه بار دیگر گفت که ایران «به زودی» به گفت‌وگوها با قدرت‌های جهانی باز می‌گردد.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، پنجشنبه گذشته در نشست خبری روزانه خود گفت: «در هفته‌های اخیر بارها از مقام‌های ایرانی شنیده‌ایم که می‌گویند به زودی به مذاکرات احیای برجام باز خواهند گشت، اما امیدواریم تعریف آنها از به زودی همان تعریفی باشد که ما از آن داریم.»

وی اضافه کرد: «ما مایل هستیم مذاکرات در وین در زودترین زمان ممکن ازسر گرفته شود و این را نه هفته‌ها، بلکه ماه‌ها است که می‌گوییم. ما معتقدیم گردهم آمدن همه طرف‌ها و ادامه مذاکرات از آن نقطه‌ای که رها شده است، اهمیت دارد.»

امیرعبداللهیان روز شنبه گفت: «البته که به زودی به گفت‌وگوهای وین بر می گردیم و تمرکزمان بر موضوع راستی‌آزمایی و دریافت ضمانت لازم در مورد اجرای تعهدات توسط طرف‌های غربی است.»

آمریکا به ایران هشدار داده است که فرصت بازگشت به مذاکرات نامحدود نخواهد بود و با توجه به عدم پایبندی تهران به تعهدات خود در توافق و پیشرفت‌هایی که در حوزه هسته‌ای می‌کند، ممکن است بازگشت به برجام منافع حاصل از آن را دیگر تامین نکند.

XS
SM
MD
LG