لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۴۵

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: معتقدیم مسیر دیپلماسی با ایران همچنان باز است


سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز پنجشنبه ۱۵ مهر تاکید کرد که ایالات متحده همچنان اعتقاد دارد مسیر دیپلماسی در ارتباط با برنامه هسته‌ای ایران همچنان باز است و ابراز امیدواری کرد که تهران «زود» به مذاکرات وین بازگردد.

ند پرایس در نشست خبری روزانه خود گفت، در هفته‌های اخیر بارها از مقام‌های ایرانی شنیده‌ایم که می‌گویند «زود» به مذاکرات احیای برجام باز خواهند گشت، اما امیدواریم تعریف آنها از «زود» همان تعریفی باشد که ما از آن داریم.

وی اضافه کرد،«ما مایل هستیم مذاکرات در وین در زودترین زمان ممکن ازسر گرفته شود و این را نه هفته‌ها، بلکه ماه‌هاست که می‌گوئیم. ما معتقدیم گردهم آمدن همه طرف‌ها و ادامه مذاکرات از آن نقطه‌ای که رها شده است، اهمیت دارد.»

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تاکید کرد گفت‌وگو همچنان مؤثرترین راه است.

ند پرایس گفت «ما هنوز معتقدیم مسیر دیپلماسی همچنان باز است، ما هنوز بر این عقیده هستیم که رویکرد دیپلماتیک بهترین راه برای اطمینان یافتن قابل راستی‌آزمایی از این است که ایران هرگز به سلاح هسته‌ای دست پیدا نخواهد کرد.»

وی خاطر نشان کرد که با این حال این روندی نیست که بتوان تا ابد ادامه یابد و بازگشت فوری به میز مذاکره امری ضروری است.

ایران و آمریکا تا پیش از توقف مذاکرات در خرداد ماه، شش دور مذاکره غیرمستقیم با هماهنگی اتحادیه اروپا و حضور دیگر اعضای برجام برای بازگشت دو طرف به پیروی کامل از توافق داشته‌اند، اما تاریخ دور هفتم مشخص نیست.

دولت ابراهیم رئیسی گفته است در حال بررسی مذاکرات دولت قبل است و پس از پایان بررسی‌ها به وین باز‌می‌گردد. آمریکا در مقابل می‌گوید اگر دیر شود، بازگشت به پیروی از برجام شاید دیگر آن منافعی که دربر داشت را نداشته باشد.

آقای پرایس در پاسخ به پرسش دیگری در مورد گفت‌وگوی رابرت مالی نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران با معاون اول وزیر امور خارجه کره جنوبی در مورد مذاکرات احیای برجام در وین گفت، این امری معمول است.

وی گفت این گفت‌وگو غیرمعمول نیست و رابرت مالی قبلا هم چنین گفت‌وگوهایی داشته و به‌طور پیوسته، علاوه بر کشورهای عضو گروه پنج بعلاوه یک، با شرکای آمریکا و دیگر کشورهای جهان نیز رایزنی می‌کند.

XS
SM
MD
LG