لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۲

توقف مذاکرات وین؛ هشدار آمریکا به روسیه برای به خطر انداختن توافق با ایران


مذاکرات هسته‌ای وین - ارشیو
مذاکرات هسته‌ای وین - ارشیو

در حالی که مذاکرات وین برای احیای برجام از دو روز پیش متوقف شده و تاریخ از سرگیری آن هنوز مشخص نیست، آمریکا و کشورهای اروپایی به روسیه هشدار داده‌اند که مطالبات جدیدش می‌تواند سرنوشت این مذاکرات را به مخاطره بیاندازد. از سوی دیگر مقام‌های ایران همچنان بر حفظ خطوط قرمز جمهوری اسلامی تاکید دارند.

پس از گذشت یازده ماه از آغاز مذاکرات احیای برجام و در حالی که خبرها از وین حاکی از احتمال دستیابی به توافق بود، این مذاکرات در پی مطرح شدن درخواست جدیدی توسط روسیه با مشکلاتی مواجه شد و از دو روز پیش هم متوقف شده است.

واشنگتن می‌گوید که درخواست مسکو ارتباطی با مذاکرات برجام ندارد و این درخواست را جدی‌ترین مانع برای دستیابی به توافق در وین دانسته است.

نشریه وال‌استریت جورنال روز یکشنبه ۲۲ اسفند به نقل از یک مقام ارشد دولت آمریکا نوشت واشنگتن از مسکو خواسته است که درخواست خود در مذاکرات وین را ظرف یک هفته پس بگیرد، چرا که در غیر این صورت آمریکا دنبال راه‌حل‌های جایگزین از جمله توافق موقت با ایران خواهد بود.

اما از آن جایی که روسیه از متحدان اصلی ایران‌ است، مقام‌های جمهوری اسلامی ترجیح می‌دهند کندی روند مذاکرات را همچنان به گردن آمریکا بیاندازند.

محسن حیدری عضو مجلس خبرگان رهبری امروز در مصاحبه با خبرگزاری ایرنا٬ آمریکا را به کارشکنی در مذاکرات متهم کرد.

یک هفته پس از طرح درخواست جدید روسیه، علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران امروز در توییتی نوشت اتکا به شرق و غرب حقوق و امنیت مردم ایران را تامین نمی‌کند.

همزمان با این تحولات ۱۶۰ نماینده مجلس شورای اسلامی با صدور بیانیه‌ای بار دیگر بر لزوم رعایت خطوط قرمز ایران در مذاکرات وین تاکید کردند و از تیم مذاکره‌کننده ایران خواستند که در این گفتگوها منافع اقتصادی و سیاسی ایران از جمله لغو تحریم‌ها را دنبال کنند.

جوزپ بورل،‌ مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، روز جمعه از توقف مذاکرات وین به خاطر عوامل خارجی خبر داد و در ادامه توییتش نوشت متن نهایی توافق آماده روی میز است.

از روز جمعه که مذاکرات وین متوقف شده مذاکره‌کنندگان به پایتخت‌های خود برگشته‌اند تا درباره شرط جدید روسیه تصمیم‌ بگیرند.

روسیه یک هفته پیش از آمریکا خواست ضمانت کتبی دهد که تحریم‌های جدید اعمال شده علیه مسکو، بر روابط تجاری ایران و روسیه تاثیر منفی نخواهد داشت.

در پی تهاجم نظامی روسیه به اوکراین تحریم‌های جدیدی از سوی آمریکا و اتحادیه اروپا علیه روسیه وضع شد و روسیه نگران است در صورت توافق با ایران، این تحریم‌ها بر منافع اقتصادی مسکو در تهران سایه اندازد.

فرانسه، بریتانیا، و آلمان هم به روسیه هشدار داده‌اند که خواسته‌هایش برای تضمین تجارت با ایران، می‌تواند مذاکرات وین را به خطر اندازد.

این سه کشور اروپایی عضو برجام که قبلا هم خواسته مسکو را باج‌گیری توصیف کرده بودند، دیروز در بیانیه‌ای تاکید کردند که هیچ کشوری نباید به دنبال بهره‌برداری از مذاکرات وین باشد.

XS
SM
MD
LG