لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۲

جو بایدن از قطع روابط عادی تجاری آمریکا با روسیه خبر داد


جو بایدن رئیس جمهوری ایالات متحده
جو بایدن رئیس جمهوری ایالات متحده

رئیس جمهوری ایالات متحده روز جمعه ۲۰ اسفند اعلام کرد در پی تهاجم نظامی روسیه به اوکراین، آمریکا روابط تجاری عادی دائمی خود را با روسیه لغو می‌کند.

جو بایدن در یک نطق تلویزیونی از کاخ سفید که به‌طور مستقیم پخش شد اضافه کرد، ایالات متحده واردات الماس، غذاهای دریایی و ودکا از روسیه را ممنوع می‌کند.

وی همچنین گفت هفت قدرت برتر اقتصادی جهان موسوم به «گروه٧» نیز گام‌های بیشتری را برای اعمال فشار بر روسیه جهت توقف جنگ در اوکراین بر‌می‌دارند.

رئیس جمهوری آمریکا گفت این گروه الیگارش‌های بیشتری یا همان افراد شاخص و میلیاردر نزدیک به ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه را هدف قرار خواهد داد.

جو بایدن تاکید کرد که تحریم‌های اعمال شده غرب علیه روسیه تاکنون تاثیر بزرگی بر اقتصاد این کشور داشته است.

وی در ادامه به مسکو درباره هرگونه استفاده از سلاح‌های شیمیایی در اوکراین هشدار داد و گفت مسکو در صورت چنین اقدامی با هزینه جدی مواجه خواهد شد.

به دنبال حمله نظامی روسیه به اوکراین در ۲۴ فوریه، ایالات متحده، اروپا و متحدان آنها تحریم‌های گسترده‌ای را علیه روسیه و نزدیکان پوتین اعمال کرده‌اند.

امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه پیشتر در روز جمعه گفت که اروپا آماده اعمال تحریم‌های بیشتر علیه روسیه است و تمام گزینه‌ها را مدنظر قرار می‌دهد.

وی در پایان نشست دو روزه سران اروپا در ورسای گفت، اروپا در نخستین دور تحریم‌ها علیه روسیه سریع عمل کردند و در صورت لزوم تحریم بیشتری اعمال خواهند کرد.

کانادا نیز پنج میلیاردر روس، از جمله رومان آبراموویچ مالک باشگاه فوتبال چلسی، را تحریم کرده است.

جاستین ترودو نخست‌وزیر کانادا روز جمعه اعلام کرد کشورش ٣٢ شرکت و نهاد دولتی روسیه‌ را نیز از دریافت تجهیزات یا تدارکات تدافعی منع کرده است.

XS
SM
MD
LG